Debyyttikisassaan kaksoisvoiton ottanut Brawn GP -talli irtisanoo yli kolmanneksen työntekijöistään, toimitusjohtaja Nick Fry kertoi uutistoimisto Reutersille Australian GP:n jälkeen.
- Vähennys on noin 270 henkeä. Meillä on noin 700 työntekijää, ja puhuimme henkilökunnan kanssa sen vähentämisestä noin 430:een, missä olimme (edeltäjä BAR:in aikana) 2004.
Fry kertoi tallin henkilökunnan saaneen tiedon vähennyksistä, ja irtisanomisilmoitukset oli toimitettu noin viikko sitten.
- On todella valitettavaa, että meidän täytyy tehdä tämä, mutta se johtuu muutoksesta teknisissä säännöissä ja totta kai siitä, että olemme nyt yksityinen talli.
Fry ja tallipäällikkö Ross Brawn ostivat tallin, kun Honda vetäytyi F1-sarjasta viime joulukuussa kansainvälisen talouskriisin seurauksena. Hondan viime kauden F1-budjetiksi arvioitiin huimat 300 miljoonaa dollaria. Brawnin on luonnollisesti tultavat toimeen huomattavasti pienemmällä summalla.
F1-tallien henkilökunnan tarve on myös vähentynyt, koska uudet säännöt kieltävät testaamisen kauden aikana. Brawn GP ostaa moottorinsa Mercedekseltä, mikä myös osaltaan vähentää henkilöstötarvetta.
(MTV3-Reuters)
