Valtteri Bottas ajoi ylivoimaiseen voittoon sadekelillä käydyssä GP3-luokan kilpailussa Nürburgringin radalla sunnuntaiaamuna. Voitto oli Bottasin ensimmäinen GP3-sarjassa.
Kuudennesta lähtöruudusta startannut Bottas raivasi tiensä kärkeen jo ensimmäisellä kierroksella ja karkasi sen jälkeen uhkaajiltaan. Lopussa Lotus ART:n suomalaiskuljettajalla oli varaa löysätä vauhtia sen verran, että hän ajoi ruutulipulle 1,4 sekuntia ennen britti Alexander Simsiä. Hollannin Nigel Melker oli kolmas.
Aaro Vainio sijoittui kilpailussa 13:nneksi ja Matias Laine 23:nneksi. Vainio nousi kärkipaikalle ensimmäisessä mutkassa, mutta kolari James Caladon kanssa, pyörähdys ja varikon läpiajorangaistus pudottivat hänet kauas pistesijojen ulkopuolelle.
Sims johtaa GP3-sarjaa, jonka tilanne on erittäin tasainen. Kuudentena oleva Bottas on vain 10 pisteen päässä brittikuljettajasta.
Maamme-laulu soi Nürburgringillä, Häkkinen paikalla - katso video
