Williams-kuski Rubens Barrichello uskoo tallin uuden FW33-auton olevan edeltäjäänsä suorituskyvyltään tasaisempi kokonaisuus.
38-vuotias formulaveteraani kertoo kauden tarjonneen paljon opetuksia uuden auton suunnitteluun, mutta ensi kaudella sarjassa aloittava rengastoimittaja Pirelli on talleille vielä pitkälti kysymysmerkki.
- Olen paikantanut autosta tarkkoja alueita, josta on kaikille apua viemään asioita eteenpäin. Ensi kauden auto on ehdottomasti aggressiivinen, mutta kaikki on kiinni renkaiden toimivuudesta, kertoi Barrichello Autosportille.
- Pirellin renkaat voivat muuttaa radikaalisti aerodynamiikkaa. Mitä sitten tapahtuukaan, niin jotkut hyötyvät siitä, jotkut taas eivät, jatkoi Barrichello.
Brassikuski kertoo kuluneen kauden Williamsilla lukeutuvan hänen uransa parhaimpiin.
- Tämä on ollut parhaita aikoja urallani. Kaikki aiemmat tallini ovat osanneet hyödyntää taitojani omaksi edukseen, mutta Williams on onnistunut siinä vieläkin paremmin. He kuuntelevat minua tarkkaan ja oikeasti toimivat, kehui Barrichello.
(MTV3)
