Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Atria sulkee tehtaan Kangasalla: Irtisanottavat voivat siirtyä muihin yhtiön tehtaisiin

Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 18.11.2022 14:47(Päivitetty 18.11.2022 15:20)

MTV UUTISET – STT

Elintarvikeyhtiö Atria on päättänyt sulkea Pirkanmaan Kangasalla sijaitsevan Sahalahden siipikarjatehtaansa vuoden 2024 aikana. Yhtiö tiedotti muutosneuvottelujen lopputuloksesta perjantaina. Neuvottelut koskivat kaikkia tehtaan noin 130 työntekijää.

Säästötoimien avulla yhtiö kertoo hakevansa noin viiden miljoonan euron säästöjä vuosittain. Atrian siipikarjaliiketoiminnan johtaja Matti Perälä kertoo STT:lle, että tehtaan sulkemispäätöksen taustalla on alan kiristynyt kilpailutilanne ja kallistuneet tuotantokustannukset.

–  Kilpailutilanne on sen kaltainen, että meidän on syytä tarkastella omia toimiamme ja pyrkiä parantamaan kannattavuutta ja tuotannollista tehokkuutta, hän sanoo.

Viimeisimmässä osavuotiskatsauksessaan lokakuussa Atria kertoi, että kustannusten nousu rasitti yhtiön tulosta. Yhtiön oikaistu liikevoitto oli heinä–syyskuussa 16,2 miljoonaa euroa. Toimitusjohtaja Juha Gröhn totesi tulosjulkistuksen yhteydessä varsinkin energian hinnan olevan merkittävä epävarmuustekijä tulevana talvena.

"Toivomme, että mahdollisimman moni siirtyy"

Yhtiö kertoo tiedotteessa aikovansa keskittää siipikarjatuotantonsa tehtaalleen Nurmoon Etelä-Pohjanmaalle. Atria aikoo tarjota kaikille irtisanottaville mahdollisuutta siirtyä töihin muihin yhtiön tehtaille Suomessa.

Atria osti Sahalahden tuotantolaitoksen vuonna 2014 Saarioiselta.

Perälä kertoo, ettei yhtiöllä ole toistaiseksi arviota siitä, kuinka monen henkilön työsuhde lopulta päättyy, kun tehdas Sahalahdella suljetaan.

–  Suunnitelmat varmasti kirkastuvat viimeistään siinä kohtaa, kun asia on ajankohtainen, Perälä sanoo ja jatkaa:

–  Toki me toivomme, että mahdollisimman moni siirtyy. Sahalahden henkilöstö on hyvää henkilöstöä, johon meilläkin on tarvetta tänä päivänä.

Atria on parhaillaan rakentamassa kokonaan uutta siipikarjatehdasta Nurmoon Seinäjoelle. Yhtiöllä on alueella jo ennestään oma yksikkönsä, jossa on parhaillaan muutosneuvottelut käynnissä.

Uuden tehtaan on Perälän mukaan määrä olla valmis vuonna 2024.

Lisää aiheesta:

Atria vähentää 60 työntekijää Jyväskylän tehtaaltaPaperintuotanto UPM:n Kaukaan tehtaalla loppuu – Lappeenrannan kaupunginjohtajalta synkkiä sanojaStora Enson toimitusjohtaja kommentoi lakkoja: "Ennen kaikkea merkittävää Suomelle ja maakuvalle"Atria harkitsee tehtaan sulkemista Pirkanmaalla – koskisi 130:tä työntekijääMinisteri Lintilä luottavainen Naantalin jalostamon jatkokäytöstä: "Tulemme löytämään siihen uusia toimijoita"HKScan aloittaa yt-neuvottelut – Suomessa jopa 100 henkilön supistukset
TyöelämäTyöKangasalaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Työelämä
  • 30.10.11:26
    Ruoka

    Kozeen Shiwan haastettiin oikeuteen – näin hän vastaa syytöksiin

  • 29.10.14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • 29.10.11:47
    Nuoret

    Useampi kuin joka kolmas nuori harkitsee muuttoa ulkomaille työn perässä, kysely paljastaa

  • 28.10.06:14
    Eläke

    Professori MTV:lle: Eläkeikä nostettava nopeasti yli 70 vuoteen

  • 27.10.17:20
    Telakkateollisuus

    Turun telakka purki työehtoja polkeneiden yritysten sopimukset