Jääkiekon SM-liigassa Porin Ässien edellisestä kotivoitosta ennen lauantaista TPS-ottelua oli ehtinyt vierähtää peräti kaksi ja puoli kuukautta. Putki katkesi, kun kotijoukkue otti voiton jatkoajalla maalein 3-2.
Ässät selvisi jatkoajalle, kun Markku Tähtinen tasoitti ottelun 52 sekuntia ennen kolmannen erän päätöstä. Tuolloin Ässät pelasi jo ilman maalivahtia.
Jatkoajalla Ässät ratkaisi kamppailun Pasi Peltosen osumalla. Maalin rakentajat olivat Sakari Salminen ja Teemu Virkkunen.
Ässien voittoa voidaan pitää oikeutettuna. Etenkin toisessa erässä Ässät jyräsi rajusti, mutta TPS-vahti Alexander Salek teki jatkuvasti loistotorjuntoja.
- Olisi ollut väärin, jos emme olisi voittaneet. Meidän olisi pitänyt ratkaista ottelu jo toisessa erässä, totesi Ässien valmentaja Alpo Suhonen.
TPS:lle tappio oli luonnollisesti pettymys, etenkin valmentaja Hannu Virralle.
- Emme todellakaan pelanneet hyvin. Syksyn draivi on meiltä nyt kateissa, Virta harmitteli ja lupasi kovia otteita joukkueen sisällä.
- Joudumme tekemään kovia ratkaisuja. Kiukutellaan, eivätkä kaikki pelaa joukkueen eteen, totesi Virta suostumatta kuitenkaan paljastamaan mitä hän kovilla ratkaisulla tarkoittaa.
Yksi Ässien hahmo oli 19-vuotias hyökkääjä Sakari Salminen. Hän teki upeasti ensimmäisen erän ainoan maalin ja oli jatkossakin erinomainen.
- Salminen oli henkilökohtaisilla suorituksillaan hyvin pitkälti voittomme takana, sanoi Suhonen ja kiitteli muitakin vielä A-nuorten iässä olevia nuoria.
Kimmo Kapanen Ässien maalissa oli niin ikään erinomainen. Myös Jesse Joensuu ylti omalle tasolleen.
TPS oli sen sijaan pettymys. Salek maalissa piti joukkuetta pystyssä. Neljännen peräkkäisen tappion kärsineen TPS:n paikka kymmenen parhaan joukossa voi olla vielä kovan työn takana, jollei Virran kaipaama drive löydy.
