Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alueluovutuksilla syntyvä rauha voi uhata Euroopan turvallisuutta – "Tulemme hyväksyneeksi sotilaallisen voimankäytön"

10:15Kiihdyttääkö Venäjä sotatoimia vai taipuuko rauhan tielle?Millaisia uhkakuvia liittyy alueluovutuksilla syntyvään rauhaan?
Julkaistu 19.08.2025 11:49
Toimittajan kuva

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Mahdollisten alueluovutusten kautta Ukrainaan syntyvässä rauhassa on vaaransa, arvioivat asiantuntijat Washingtonin-tapaamisen jälkimainingeissa.

Onko rauha Ukrainassa automaattisesti myönteinen asia Euroopan turvallisuudelle – olipa se millainen tahansa? Strategian professori Tommi Koivula Maanpuolustuskorkeakoulusta vastasi kysymykseen Huomenta Suomessa tiistaiaamuna.

– Helposti on olemassa sellainen uhka, että tekemällä Ukrainaan rauhan vaikka alueluovutusten pohjalta – niin kuin Venäjä tuntuu tällä hetkellä vaativan – tulemme samalla ikään kuin hyväksyneeksi, legitimoineeksi, sen, että sotilaallisella voimankäytöllä voidaan siirrellä rajoja Euroopassa, Koivula sanoo.

Turvallisuuspolitiikan asiantuntija Henri Vanhanen on samoilla linjoilla.

– Sellaiseen harhaluuloon ei kannata tuudittautua, että vaikka aseet taukoaisivat Ukrainassa, niin se johtaisi siihen, että tämä ei voisi toistua jollain tavalla jossain muuallakin. On ikävä maalata tällaisia uhkakuvia, mutta koen, että on vastuullista muistuttaa siitä, Vanhanen sanoo.

Lue myös: Venäjän kenties törkein teko nousi esiin yöllä Washingtonissa – Trump: "Kaikkien listojen kärjessä"

Vanhanen pitää huolestuttavana sitä, että tie rauhaan Ukrainassa vaikuttaisi kulkevan alueista luopumisen kautta.

– Siis Venäjä käy 2020-luvulla valloitussotaa, jossa se ottaa toiselta valtiolta provosoimattomalla hyökkäyksellään alueita ja onnistuu neuvottelemaan näillä alueilla itselleen jonkinnäköisen sopimuksen, Vanhanen kuvailee.

– Silloin tietysti pitää miettiä, onko sellainen rauha, jossa aseet loppuvat mutta alueista luovutaan, sellainen, joka lisää turvallisuutta tulevaisuudessa vai kenties enemmänkin lisää riskejä tulevaisuudessa? 

Vanhanen näkee jälkimmäisen vaihtoehdon todennäköisempänä. 

Lue myös: Zelenskyi ja Euroopan johtajat syleilivät toisiaan lämpimästi Washingtonissa

Toisaalta Koivula huomauttaa, että sekään ei tunnu olevan realistista, että Venäjä onnistuttaisiin työntämään pois valloittamiltaan alueilta tai että se itse suostuisi luopumaan valloituksistaan. 

– Eli kyllä tässä varsin raadollista reaalipoliittista laskelmointia samalla joudutaan miettimään sen suhteen, mitä on tehtävissä, Koivula sanoo.

– Se on tätä sodan karua realismia. Mutta tietysti silloin, kun hyväksytään, että lopputulos on tällainen ei-optimaalinen, pitää miettiä, mitä voidaan tehdä jatkossa, että se ei toistu, Vanhanen lisää.

Käytännössä Venäjän hyökkäyshaluja voidaan pienentää vahvistamalla pelotetta: panostamalla maanpuolustukseen, vaatimalla muita Nato-jäseniä toimimaan samoin ja tekemällä uskottavia puolustussuunnitelmia Naton puitteissa.

– Eli viestimällä sitä, että puolustetaan tosissaan. Näillä asioilla pystyy ennakoimaan sitä, että ei päädytä tilanteeseen, jossa joudutaan neuvottelemaan omista periaatteista ja pahimmillaan luopumaan niistä, Vanhanen sanoo.

Lue myös: Suomen historiasta ei löydy vertailukohtaa Stubbin saappaille: "Täysin uniikkia"

Lisää aiheesta:

Millaisia turvatakuita Ukraina voi odottaa? Ammottavia kysymyksiä vielä aukiTutkija: Tämä olisi pahin skenaario Trumpin rauhanjunttauksessaOnko Suomen syytä varautua sotaan vuonna 2025? Soittokierros paljastaa yksimielisyyden Venäjän uhastaTutkija: Sota ei lopu niin kauan kuin Butshan teurastaja on vallassa – tämän takia Suomen on syytä olla varuillaanAsiantuntija kertoo, miksi Venäjä pelaa kovaa peliä lännen kanssa: "Ongelma ei ole Ukraina Natossa, vaan Nato Ukrainassa"Tiilikainen Venäjän toimista: Euroopan turvallisuus koetuksella pahemman kerran
RauhantunnustelutUkrainan sotaTurvallisuusMaanpuolustusEurooppaSuomiMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Rauhantunnustelut
  • 12.10.05:00
    Vladimir Putin

    Zelenskyin ja Putinin ensimmäinen tapaaminen jäi viimeiseksi – Kremlin karu pettymys oli alku sodalle

  • 29.8.05:30
    EU

    Ukrainan turvatakuut tänään pöydällä Tanskassa

  • 27.8.13:52
    Ukrainan sota

    Tutkija: Trump voi laukaista pattitilanteen antamalla Venäjälle keppiä

  • 27.8.06:52
    Ukrainan sota

    Venäjän joukot tunkeutuivat uudelle alueelle

  • 26.8.20:15
    Venäjä

    Ei rauhaa näkyvissä, sanovat entiset Moskovan-suurlähettiläät: "Venäjän asenne ei ole muuttunut"