Venäjä ja Yhdysvallat neuvottelevat Ukrainan tilanteesta ensi maanantaina. Ulkopoliittisen instituutin tutkija Jyri Lavikainen uskoo Naton pääsihteerin tavoin että tilanteessa on todellisen konfliktin uhka. Näin sillä voi olla välillisesti myös arvaamattomia seurauksia Suomelle.
Venäjä on viime viikkoina sijoittanut noin 100 000 sotilasta Ukrainan rajojen tuntumaan ja miehittämilleen Ukrainan alueille, mikä on herättänyt pelkoja avoimesta hyökkäyksestä.
Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg on todennut, että konfliktiriski Ukrainan rajalla on todellinen.
– Ensimmäinen asia on se että hän on aivan oikeassa. Kyllä se on ihan realistinen mahdollisuus, että siellä aloitetaan sotatoimet, toteaa Jyri Lavikainen MTV Uutiset Liven haastattelussa.
– Todennäköisyydestä ei voi vielä sanoa suurta arviota, koska nämä neuvottelut ovat vielä käymättä. Näissä neuvotteluissa varaudutaan siihen, että Venäjä on valmis toimimaan siellä ja sillä tavalla myös vastatoimet ollaan valmiita tekemään, hän lisää.
Keppiä ja porkkanaa on jo tarjottu
Venäjää on yritetty saada taipumaan sekä pakotteilla että houkuttelulla diplomaattiseen keskusteluun.
– Se on vähän kyseenalaista pureeko se. Dialogilla tarjottiin paljon sellaisia kohtia, jotka Venäjälle varmasti sopisivat. Esimerkiksi Stoltenberg korosti sitä että ollaan valmiita asevalvontaan ja luottamuksen rakentamiseen. Tämä on se porkkana mitä Nato tarjosi.