Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen historiasta ei löydy vertailukohtaa Stubbin saappaille: "Täysin uniikkia"

Tutkijat näkevät, että Stubb ui kuin kala vedessä valtapolitiikassa.
Tutkijat näkevät, että Stubb ui kuin kala vedessä valtapolitiikassa.MTV / AOP / Mapcreator
Julkaistu 18.08.2025 15:49
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

MTV Uutiset kysyi tutkijoilta, onko suomalaispresidentti koskaan ollut näin suurissa saappaissa kansainvälisen politiikan ytimessä.

MTV Uutisten haastattelemat kolme tutkijaa ovat sitä mieltä, että tasavallan presidentti Alexander Stubbin osallistuminen Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kutsumaan tapaamiseen Washingtoniin on ainutkertaista ja merkittävää. Tapaamisessa on tarkoitus käsitellä rauhan saamista Ukrainan sotaan. Stubb on osa niin sanottua halukkaiden koalitiota.

Vastauksia Stubbin osallistumisen historiallisesta merkityksestä Suomelle antoivat kansainvälisen politiikan tutkimusjohtaja Hanna Ojanen Tampereen yliopistosta, maailmanpolitiikan professori Teivo Teivainen Helsingin yliopistosta ja vanhempi tutkija Matti Pesu Ulkopoliittisesta instituutista. 

– Stubb on erilainen presidentti kuin muut Suomen presidentit ovat olleet. Hänellä on taustansa ansiosta vahva EU-ymmärrys ja tietoa unionin hyvistä ja huonoista puolista. Martti Ahtisaarella toki oli presidenttinä ansionsa rauhanneuvotteluissa, toteaa Ojanen Nobel-voittajasta.

– Suomalainen ei varmastikaan ole ollut näin ytimessä nimenomaan Euroopan ja Yhdysvaltojen välisissä neuvotteluissa. Toki esimerkiksi Tarja Halosella ja Martti Ahtisaarella oli omanlaisensa merkittävä osallistuminen globaaleihin kysymyksiin, mutta nimenomaan suurvaltapolitiikan ytimessä Stubb on poikkeuksellisen hyvin sisällä, sanoo Teivainen.

– Sauli Niinistö osallistui puhelimitse neuvotteluihin Biden–Putin-akselilla, mutta Stubbin osallistuminen Washingtonin tapaamiseen on suomalaispresidentiltä täysin uniikkia. Historiastamme ei löydy toista vertauskohtaa, toteaa Pesu. 

2:14Tämä on Stubbin rooli WashingtonissaTämä on Stubbin rooli Washingtonissa.

Helmikuussa vuonna 2022 juuri ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan, brittiläinen Sunday Times nimesi Niinistön Putin-kuiskaajaksi, koska hän oli harvoja eurooppalaisia johtajia, joilla lehden mukaan oli kunnollinen puheyhteys Venäjän presidenttiin Vladimir Putiniin. Hyökkäyssota Ukrainaan kirvoitti Niinistöltä kommentin "naamiot on riisuttu". Suomi pääsi sotilasliitto Naton jäseneksi.

Nyt Washingtonissa Stubb on vaikutusvaltaisessa seurassa Trumpin kutsumana. Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin mukana kokoukseen osallistuvat Stubbin lisäksi muun muassa EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen, Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Naton pääsihteeri Mark Rutte.

1808 Stubb Washington 2MTV Uutiset kysyi tutkijoilta arvion, miksi Stubbiin luotetaan niin paljon Yhdysvalloissa, Euroopassa ja Ukrainassa.MTV

Lue myös: Stubb poikkeuksellisessa tilanteessa – tänään luvassa selvä rooli

Stubb miellyttää 

Kysyimme tutkijoilta, miksi nimenomaan Alexander Stubb haluttiin pienen maan presidenttinä Washingtonin tapaamiseen. Syiksi tutkijat listasivat muun muassa Stubbin sopivan persoonan. Donald Trumpin ulkopolitiikka on henkilövetoista, joten Stubb on henkilönä "onnistunut valinta" neuvottelupöytään. 

– Stubbilla on ilmeisen hyvät kemiat Trumpin kanssa. Stubbilla on miellyttämistaitoa, Yhdysvaltain tuntemusta ja golf-taitoja. Suomen ulkoministeriö puski tehokkaasti golf-reissun Trumpin kanssa, sanoo Teivo Teivainen. 

Myös Volodymyr Zelenskyi ja EU-johtajat tuntuvat arvostavan Stubbia. Tutkijat arvioivat, että Stubb on koettu hyvänä "pohjoisen Euroopan äänenä". Pitkä raja Venäjän rajanaapurina antaa kokemuksen ääntä. Stubbin vahvuus on monipuolinen kielitaito. 

– Stubb osaa kommunikoida monilla tavoilla ja monentyyppisille ihmisille. Yleensä suomalaispresidenttien tapana on ollut edustaa pelkästään Suomea kansainvälisillä areenoilla ja palata sitten kansan pariin kertomaan, mistä ulkomailla puhuttiin. Stubb tekee tämän toisin edustamalla Eurooppaa, toteaa Hanna Ojanen.

– Suomen brändi on ehkä ulkoapäin katsoen onnistunut. Pitää toki muistaa, että ei meillä samanlaista painoarvoa ole kuin esimerkiksi Britannialla, Saksalla ja Ranskalla, huomauttaa Matti Pesu. 

MTV Uutiset pyysi tasavallan presidentin kansliasta arviota Stubbin Washingtonin-matkan ainutlaatuisuudesta Suomen historiassa, mutta kanslia ei vastannut kysymykseen. Sen sijaan kansliasta kerrottiin tapaamisen osallistujista ja siitä, että Stubb tapaa suomalaista mediaa kokouksen jälkeen. 

Stubb palaa Suomeen tiistaina. Hän lensi Washingtoniin suomalaisen arkisesti reittikoneella. 

Lisää aiheesta:

Kolme pääpointtiä: Tämä yön Ukraina-kokouksesta pitää tietääKirjeenvaihtaja: Washingtonissa ymmärretään Stubbin hurmanneen TrumpinKommentti: Presidentti Stubb on noussut avainrooliin Trump–Putin-tunnusteluissa – nimi nousee nyt esiin monesta suunnasta"Trump vihaa Eurooppaa" – Israelin ja Iranin konflikti sekä suhteet Yhdysvaltoihin puhuttivat KultarannassaTutkija vertaa Stubbia Sanna Mariniin Ukraina-diplomatiassa – Politico: Kallas torppasi haaveetRisto E. J. Penttilä: Trump saattaa todeta, että "Alex is my man"
Alexander StubbRauhantunnustelutPresidentitYhdysvallatTrumpin YhdysvallatVladimir PutinSuomiUkrainan sotaUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Alexander Stubb
  • Eilen20:37
    Ukrainan sota

    Huvittava hetki presidentti Stubbin tiedotustilaisuudessa – kuittaili ja poistui: "Hyvä yritys"

  • Eilen18:20
    Tanska

    Tanskassa on hyökätty useiden puolueiden verkkosivuille

  • Eilen15:51
    Mark Rutte

    Naton pääsihteeri sai Stubbilta valkoisen pussin: "Tämä yhdistää meitä"

  • Eilen15:42
    Vladimir Putin

    Stubb: Euroopan johtajat eivät saa sooloilla yhteydenpidossa Putiniin

  • Eilen07:04
    Bryssel

    Presidentti Stubb keskustelee Brysselissä Euroopan puolustuksen kehittämisestä