Alennusmyynteihin ei kannata lähteä ryntäämään sokeasti. Hyvä sotasuunnitelma, eli nettikauppojen ja alennusten tutkiminen auttaa tekemään hyviä löytöjä.
Listasimme kodin tarvikkeita, joihin joulun jälkeisissä alennusmyynneissä kannattaa panostaa.
Viihde-elektroniikka: Oletko himoinnut pitkään uutta televisiota? Nyt kannattaa lähteä televisiokaupoille, kun vuosi ja mallit vaihtuvat, ja edelliset myydään pois edullisesti. Samoin digikameroiden vanhat mallit ovat alennuksessa joulun jälkeen.
Kodinkoneet: Onko tullut aika uusia jääkaappi, liesi tai pesukoneet? Kun edellisen kauden mallit menevät alennusmyyntiin, kannattaa kodinkoneiden uusijan iskeä kaupantekoon. Jos ostat alennusmyynnneistä esimerkiksi uuden pölynimurin, laadukkaan kahvinkeittimen ja jenkkikaapin, säästät helposti satasia.
Tekstiilit ja muut sisustustarvikkeet: Satsaa laadukkaisiin ja klassisiin materiaaleihin sekä perusväreihin. Toisaalta voit myös tehdä persoonallisia löytöjä sesonkituotteiden joukosta: poimi ostoskoriin esimerkiksi erikoisia verhoja, tyynynpäällisiä, ruukkuja ja lakanasettejä. Alennuksista voi löytää myös upeita designhelmiä: valaisimia, koriste-esineitä… kannattaa käyttää aikaa kuvastojen tutkimiseen ja netissä surffailuun!
Astiat ja keittiötarvikkeet: Laadukkaita kattiloita, vuokia, veitsisettejä, aterimia ja lautasia kannattaa hankkia alennusmyyntien aikaan. Esimerkiksi klassikkoastiastoja saattaa saada -30 tai peräti -50 % normaalihinnoista. Tarjolla on paljon hyvää ja ajatonta käyttötavaraa, joka ei ole sesonkeihin eikä trendeihin sidottua.
Huonekalut: Sohvat, sängyt ja ruokailuryhmä uusiksi! Joulun jälkeisissä alennusmyynneissä huonekalut saattaa saada satasien säästöillä. Esimerkiksi sohvan uusija säästää satasia: tutki ja tutustu netissä huonekaluliikkeiden aletarjontaan ja huomaat, että saatat löytää uuden sohvan kotiisi peräti 300 euroa halvemmalla.
Sesonkitarvikkeet: Ensi jouluksi kannattaa hamstrata kotiin jouluverhoja, koristeita ja muita joulun sisustustuotteita reiluilla alennushinnoilla. Tutustu nettikauppojen tarjontaan: jouluverhoja, koristeita ja tekstiilejä irtoaa jopa puoleen hintaan.
(MTV3)
Lue myös:
Uusimmat
-
13:49
Poliisipartio löysi uupuneen vasan keskeltä ajotietä – katso hellyttävä kuva
-
13:45
Uimaritähti Ida Hulkolta kova ratkaisu – jättää kauden kesken ja odotetut arvokisat väliin: "Harmittaa älyttömän paljon"
-
13:30
Hanhikiven kaatunut ydinvoimahanke kiinnostaa maailmalla – myös tuuli ja vety Suomen ilmastotavoitteiden kulmakiviä
-
13:17
Biden: Putin halusi Eurooppaan suomettumisen, sai Naton – Yhdysvallat lisää sotilasvoimaa Eurooppaan
-
13:07
Moni ei ole tajunnut tätä ilmaista juomamahdollisuutta pääkaupunkiseudulla: "Kuka tahansa voi ottaa"
-
12:56
Näky pukukopissa sai PSG-tähden jättäytymään kokoonpanosta – kohuratkaisua ylistetään kotimaassa: "Meidän sankari"
-
12:46
Turkki hakee 33 terroristiksi epäilemänsä ihmisen luovutusta Suomesta ja Ruotsista
-
12:45
Erika Vikmanin suoritus saa Jaakko Saariluoman häkeltymään: "Olisi fantastista nähdä sinut rakennusmestarina"
-
12:39
Olympiamitalisti Eeles Landström on kuollut 90 vuoden iässä
-
12:25
Lukolle kala haaviin – suomalaispuolustaja palaa rapakon takaa SM-liigaan
-
12:22
Turun Sanomat: Rydman jättää HS:n jutusta tutkintapyynnön ensi viikolla
-
12:03
Ukraina julkaisi valvontakameravideon Venäjän ohjusiskusta kauppakeskukseen – Zelenskyin mukaan teko oli tahallinen
-
12:03
Yhteisymmärrysasiakirja nousi ykkösuutiseksi ympäri maailmaa – CNN kertoo Bidenin ja Niinistön ratkaisevasta puhelusta
-
11:48
Arvio: Turkin kanssa nähdään vielä monenlaisia Nato-käänteitä – kansanedustajan reaktio sopimukseen enteilee poliittista myrskyä Ruotsissa
-
11:48
Kuinka kauan kuumassa autossa voi olla? Toimittaja testasi: "Hiki valuu, sydän hakkaa, huippaa"
-
11:30
Hersonin venäläishallinto aloittanut kansanäänestyksen valmistelun Venäjään liittymisestä – MTV seuraa sotaa hetki hetkeltä
-
11:26
Epäilyt osoittautuivat oikeiksi: tässä on Valioliigan ökyseuran raivoa herättänyt uusi peliasu – "Räikeä yritys pestä imagoa"
-
10:58
Nico Rosbergilta kovaa puhetta F1:n kohuratkaisusta – vihjaus likaisesta kulissipelistä: "Vaikeaa ja ehkä hieman epäreilua"
-
10:56
Iskelmälaulaja Jani Wickholm tuomittiin törkeästä rattijuopumuksesta
-
10:54
MTV:n Rikostoimittajat: Näin Kulosaaren lapsisieppauksesta epäilty esiintyi oikeudessa – pitkän linjan petosmies taas syytteessä huijauksista
-
Lataa lisää