Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Aleksanteri Kivimäki lauleskeli Queenia ja lekotteli Saint Tropezissa ennen etsintäkuulutusta

0:32Aleksanteri Kivimäki lauleskeli Queenia ja lekotteli Saint Tropezissa ennen kiinni jäämistään.Aleksanteri Kivimäki lauleskeli Queenia ja lekotteli Saint Tropezissa ennen kuin sai viranomaiset peräänsä.
Julkaistu 03.11.2023 13:42
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

STT

Vastaamo-tietomurrosta syytetty Aleksanteri Kivimäki vietti aikaa hulppeassa lomakohteessa ennen kuin hänet etsintäkuulutettiin, otettiin kiinni ja vangittiin vakavista rikoksista epäiltynä.

Vastaamo-tietomurron esitutkintamateriaali on tullut julkiseksi tänään. KRP:n keräämästä aineistosta selviää, että psykoterapiakeskuksen tietomurrosta syytetty Aleksanteri Kivimäki eli liikkuvaa elämää ennen kiinnijäämistään.

Poliisin kuulusteluissa Kivimäki kertoi itse oleskelleensa epäiltyjen rikosten aikaan Espanjassa, Britanniassa, Arabiemiraateissa, Ukrainassa ja Ranskassa. 

Hän sanoi, ettei hänestä ole kyseisissä maissa kuitenkaan juuri jälkiä, koska hän ei ole rekisteröinyt asumistaan.

– Näissä paikoissa asuessani minusta jää aika pieni jälki, kun en käytä julkisia palveluja vaan yksityistä terveydenhuoltoa ja muuta. Enkä ole käynyt missään rekisteröitymässä. En sen takia, että yrittäisin piiloutua, vaan esimerkiksi Espanjassa asukkaaksi pitää rekisteröityä, mutta se on hankalaa.

Huoletonta lauleskelua

Kivimäki jäi viranomaisten haaviin Ranskassa Pariisin lähellä sijaitsevassa Courbevoien kunnassa viime helmikuussa. Hänet otettiin kiinni eurooppalaisen pidätysmääräyksen nojalla.

Mies oli aiemmin vangittu Suomessa poissaolevana ja nostettu Europolin etsityimpien rikollisten listalle. Kivimäen henkilöllisyys tuli Suomessa julkisuuteen syksyllä 2022 etsintäkuulutuksen yhteydessä.

KRP:n esitutkintamateriaalista paljastuu, että vain joitain kuukausia ennen tätä Kivimäki vietti aikaa ainakin Ranskan Rivieralla. 

Esitukintamateriaaliin lukeutuu Kivimäen tuttavan kuvaamia ja sosiaalisessa mediassa julkaisemia videoita, joilla Kivimäki seurueineen ajelee Saint Tropezin katuja hienolla Mersulla ja viettää aikaa kaupungin sataman kupeessa sijaitsevassa AirBnb-huoneistossa. 

Videolla Kivimäki muun muassa tapailee Queenin kappaleen Bohemian Rhapsodyn sanoja tuttaviensa kanssa ja hymyilee kameralle huolettoman oloisena. 

Videot on kuvattu kesällä 2022. KRP oli kaikesta päätellen jo tuolloin Kivimäen jäljillä, sillä videot taltioitiin verkosta osaksi KRP:n esitutkintamateriaalia vain paria kuukautta myöhemmin. 

Lue myös: KRP pääsi Vastaamo-kiristäjän jäljille kardinaalivirheen ansiosta – tärkeitä todisteita löytyi myös Onlyfansista

Lisää aiheesta:

Aleksanteri Kivimäki vietti vuosikaudet uskomatonta luksuselämää – nyt selvisi, mistä Vastaamo-kiristäjän rahat olivat peräisinHistoriallinen Vastaamo-oikeudenkäynti alkoi – Kivimäki nosti pöydälleen venäläisen klassikkoteoksenVastaamo-epäilty Aleksanteri Kivimäki kirjoitteli netissä juuri ennen kiinni jäämistään – "Perustetaanko jonkinlainen kerho? Etsintäkuulutettujen tukijärjestö?"Tiedätkö jotain heistä? Näiden rikollisten KRP uskoo piileskelevän Espanjan Aurinkorannikolla – "Rikollinen yhdysverkosto tukee pakoilua"Näitä Suomeen kytkeytyviä rikollisia poliisi etsii ympäri maailmaa: Listalla Haagan puukottaja, talousrikoksia tehtaillut thai-nyrkkeilijä sekä jätesäkkisurmasta syytetty marokkolainen"Suomen etsityin mies" yhä karkuteillä – päivittää somea virkavaltaa vältellessään
VastaamoKRPRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vastaamo
  • Eilen16:38
    Tietomurrot

    Vastaamon kiristysvyyhdissä syyte 28-vuotiaalle ulkomaalaiselle

  • 11.9.15:12
    Rikos

    Tästä syystä Aleksanteri Kivimäki vapautui jo nyt

  • 11.9.13:15
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki pääsi vapaaksi – "Hyvältä tuntuu, osasin odottaa tätä"

  • 9.9.12:33
    Hovioikeus

    Vastaamo-vyyhdin Aleksanteri Kivimäkeä vaaditaan vapautettavaksi: "Tuomio on aika pitkälle lusittu"

  • 5.9.06:17
    Rikos

    HBO-dokumentti Julius Kivimäestä julki – tekijät kertovat, miksi rikolliselle Vastaamo-hakkerille annetaan julkisuutta