Iranilaismiehet otettiin kiinni Lappeenrannassa. Esitutkinnassa on selvinnyt, että ryhmää oli avustettu Venäjän puolella.
Lappeenrannassa Nuijamaan ja Joutsenon välisellä alueella otettiin torstaina kiinni 11 iranilaista miestä, joita epäillään valtionrajarikoksesta, kertoi Kaakkois-Suomen rajavartiosto perjantaina.
Rajavartioston mukaan miehet olivat ylittäneet rajan maastoteitse. Esitutkinnassa on selvinnyt, että ryhmää oli avustettu Venäjän puolella luvattomassa rajanylityksessä.
Kaakkois-Suomen rajavartioston mukaan tapahtumien selvittäminen käynnistyi Viipurin alueen rajavaltuutetun ilmoituksesta.
– Viipurin alueen rajavaltuutettu laittoi ilmoituksen kollegalleen eli meidän vartiostomme komentajalle, että heillä on havainto tällaisesta joukkiosta, joka liikkui kohti rajaa, kertoi Kaakkois-Suomen rajavartioston apulaiskomentaja Heikki Ahtiainen STT:lle.
Ahtiaisen mukaan resursseja kohdennettiin ilmoitetulle alueelle, josta ryhmä tavoitettiin. Ahtiainen kuvaili kiinnioton sujuneen rauhallisesti.
Maastorajan ylittäminen ei ole apulaiskomentajan mukaan helppoa, mutta vartioston toimialueella on teitä molemmin puolin rajaa.
– Heitä on myös esitutkinnan alustavien tietojen mukaan avustettu, eli joku on opastanut heitä sieltä kohti valtakunnan rajaa ja maastoteitse tulemaan.