Hyvinvointivalmentaja Liisa Saukkonen kannustaa naisia syömään aamupalalla enemmän ja fiksummin.
Naisten hormonitoimintaan erikoistunut hyvinvointivalmentaja Liisa Saukkonen kertoi viikonloppuna Huomenta Suomessa, miten vaihdevuosioireet yllättävät monet naiset jo ennen varsinaista menopaussia.
– Esivaihdevuodet on vähän vaietumpi asia. Kyseessä on ajanjakso, jossa tosi moni nainen joutuu sellaiseen tilaan, ettei oikein tiedä, mitä hemmettiä kehossa tapahtuu.
Saukkosen mukaan esivaihdevuosien hormonaalinen muutos vaikuttaa myös naisten suolistoon negatiivisesti.
– Ja sen takia on vielä tärkeämpää, mitä me syömme, miksi me syömme ja monelta me syömme – että se ei mene sellaiseksi sokeripuputtamiseksi.
Saukkonen kertoo käyneensä keskustelua ruokavalion tärkeydestä monien asiakkaidensa kanssa 20 vuoden aikana.