Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ylilääkäri Nohynek HS:lle: Hoitajien koronarokotusvelvoitetta ei voi enää perustella pelkästään potilaiden suojelemisella

2:03Hoitajien koronarokotevelvoite voimaan huomennaKatso TV-juttu maanantailta: Hoitajien koronarokotevelvoite voimaan huomenna.
Julkaistu 31.01.2022 22:15

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Hanna Nohynek toteaa Helsingin Sanomille, ettei hoitajien koronarokotusvelvoitetta voi enää perustella pelkästään potilaiden suojaamisella.

Hoitajien rokotevelvoite tulee voimaan huomenna.

Huomisesta alkaen kaikilta potilaiden kanssa työskenteleviltä vaaditaan koronarokotussuoja tai tuore negatiivinen testitodistus. Suojan voi myös saada sairastetun taudin kautta. Jos kriteerit eivät täyty, eikä korvaavia työtehtäviä löydy, palkanmaksu voidaan keskeyttää.

Nohynek muistuttaa, että kolme rokoteannosta suojaa rokotettua itseään koronavirusinfektion vakavalta muodolta ja rokottautuminen olisi luonnollisesti järkevää myös hoitajien kannalta. 

Hän kuitenkin huomauttaa, että suoja omikrontartuntaa vastaan putoaa 2-3 kuukauden kuluttua kolmannesta annoksesta alle 50 prosenttiin.

Omikronin jyllätessä yhteiskunnassa, ei hoitajien rokotevelvoitetta voi enää perustella potilaiden suojaamiseen pohjaten.

– Pelkästään sillä sitä ei voi perustella, Nohynek toteaa Helsingin Sanomille.

Lue myös: Hoitajien rokotevelvoite voimaan huomenna – rokottamattomat voivat yhä työskennellä potilaiden kanssa

Lisää aiheesta:

THL: Rokotepassia ei voi perustella tartuntojen estämisellä – "Rokotteilla ei juuri vaikutusta omikronin leviämiseen"STM:n Varhila: "Itse asiassa ei ole kysymys rokotepakosta" – tässä tilanteessa rokottamaton hoitaja voisi tulla töihinHanna Nohynek 5–11-vuotiaiden rokotuksista MTV Uutisille: "Riskiryhmillä havaittu vakavampiakin tautimuotoja"Karanteenikäytännöt muuttuvat: enää karanteeniin ei määrätä rokotettuja ja taudin jo sairastaneitaPitkän odotuksen loppu vai kauhu pakkopistoksesta? Näin ensimmäisenä rokotteen saavat koronahoitajat reagoivat asiaanTHL:n ylilääkäri: Koronarokotteesta tuskin tulee pakollista edes terveydenhoitohenkilökunnalle
KoronarokotusKoronavirusTHLTyöelämäSairaalat ja hoitolaitoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti