Yksinhuoltajaäiti Terhi Leiniö oli lähdössä lapsensa kanssa lomalle Kreetalle yhdessä toisen yksinhuoltajan ja tämän lapsen kanssa. Rentouttava lomamatkan sijasta hän joutui soittelemaan tunteja matkatoimistoon saadakseen rahansa takaisin.
Matkapaketti ostettiin halvalla kampanjahintaan matkatoimisto Deturilta. Matka kuitenkin peruuntui, kun lento peruttiin liian vähäisen kysynnän vuoksi. Tämän jälkeen Leiniöllä oli mahdollista valita 20 prosenttia matkan hintaa arvokkaampi lahjakortti tai rahojen palautus. Rahat päätettiin saada takaisin.
Rahojen saaminen vaati kuitenkin odotettua kovempaa työntekoa, kun matkatoimisto ei palauttanut rahoja määrätyssä kahdessa viikossa.
Leiniö kertoo, että asiakaspalvelua oli kohtuuttoman vaikea tavoittaa. Hän kertoo yli tunnin jonotusajoista ja kokemuksesta, ettei asiakaspalvelu osannut muuta kuin luvata päivästä toiseen viestin lähettämisellä talousosastolle. Mitään selityksiä viipeelle tai arvioita rahojen palautuksen aikataulusta ei osattu antaa.
Leiniö kertoo, että joutui erikseen jopa vaatimaan kirjallista todistusta matkan perumisesta, jotta vaadittu palautusaika kaksi viikkoa alkaisi oikealta päivältä.
Kyseessä yksinhuoltajalle isot rahat
Lopulta rahojen saamiseen meni kuitenkin kahta päivää vaille kuukausi. Kahden viikon määräajan päätyttyä Leiniö oli asiakaspalveluun yhteydessä lähes päivittäin, ollen asiakaspalvelun puhelinjonossa oman arvionsa mukaan kokonaisen työpäivän verran töidensä ohessa. Myös kuluttaja-asiamiehen asian käsittelemäksi vaatima reklamaatio yritykseen oli toimitettu. Tänä aikana myös MTV Uutiset ehti olla yhteydessä Deturiin asian selvittelyn merkeissä.
– Onhan tämä käsittämätöntä, Leiniö ihmettelee.
Leiniö ja toinen yksinhuoltajaäiti olivat satsanneet reissuun yhteensä runsaat 1600 euroa. Se oli heille iso summa.
– Jos lapsi kysyy koko ajan milloin lähdetään reissuun, et voi luvata uutta reissua, ennen kuin saadaan rahat takaisin. Siksi paine saada rahoja takaisin oli kova, hän kertoo.

