Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuluttaja-asiamies selvittää kahden suuren autoliikkeen toimintaa

Kuluttaja-asiamiehen mukaan autoalalle on pesiytynyt kuluttajan kannalta kohtuuttomia käytäntöjä.
Kuluttaja-asiamiehen mukaan autoalalle on pesiytynyt kuluttajan kannalta kohtuuttomia käytäntöjä.Kamux
Julkaistu 09.06.2025 10:00(Päivitetty 09.06.2025 11:02)

MTV UUTISET – STT

Kuluttaja-asiamies on ryhtynyt tutkimaan tarkemmin kahden suuren autoliikkeen Sakan ja Kamuxin toimintatapoja. 

Kuluttaja-asiamies on ryhtynyt selvittämään kahden suuren autoliikkeen Sakan ja Kamuxin toimintatapoja, kertoo Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV).

Viraston mukaan lukuisat kuluttajien yhteydenotot osoittavat, että käytettyjä autoja myydään puutteellisin ja virheellisin tiedoin. Huolletuksi ja kuntotarkastetuksi väitetty auto saattaa alkaa hajoilla jo pian kaupanteon jälkeen.

Sakaa ja Kamuxia tutkitaan tarkemmin, koska niistä on tullut eniten yhteydenottoja kuluttajilta.

Yrityksille on lähetetty selvityspyynnöt, joissa niitä pyydetään kertomaan, miten ne noudattavat velvollisuuksiaan. Kuluttaja-asiamies haluaa muun muassa tietää, minkälaista tietoa ajoneuvojen kunnosta annetaan kuluttajille.

Lisäksi yrityksiä pyydetään kertomaan tietoja esimerkiksi lisäturvan myymisestä sekä peruutusehdoista etämyynnissä. Yrityksiltä kysytään, miten maksullinen lisäturva eroaa myyjän lakisääteisestä virhevastuusta. Etämyynnin osalta kuluttaja-asiamies haluaa tietää, palautetaanko kuluttajalle koko kauppahinta kaupan peruuntuessa.

Ongelmallisia toimintatapoja

KKV:n mukaan ongelmallisia toimintatapoja esiintyy autoalan toimijoilla laajemminkin. Tyypillisiä ongelmia ovat esimerkiksi pitkään jatkuvat korjauskierteet ja hankaluudet saada kauppa purettua, vaikka sille olisi perusteet.

– Käytettyjä autoja myydään paljon, ja yllätyksiä auton kunnossa voi tulla. Näemme kuitenkin selvästi, että autoalalle on pesiytynyt kuluttajan kannalta kohtuuttomia käytäntöjä, joista aiheutuu taloudellisten haittojen lisäksi paljon harmia ja stressiä, sanoo kuluttaja-asiamies Katri Väänänen tiedotteessa.

KKV:n kuluttajaneuvonnassa ajoneuvoihin liittyvät ongelmat ovat selkeästi yleisin yhteydenoton syy. Näiden yhteydenottojen osuus on kasvanut lähes kolmannekseen kaikista yhteydenotoista. Ajoneuvoihin liittyviä tapauksia käsitellään vuosittain yli 10 000, ja lähes kaksi kolmesta koskee käytettyjen autojen kauppaa.

Ajoneuvojen myynnissä pätevät samat tiedonantovelvollisuudet ja virhevastuut kuin muidenkin tavaroiden myynnissä, KKV toteaa.

Kuluttaja-asiamiehen mukaan autonmyynnissä ei ole mitään poikkeuksia, jotka sallisivat sen, että käytetty auto jätetään tarkistamatta ja asioita kertomatta.

– Yritysten kannattaa pitää mielessä, että kuluttajien luottamus on heikoilla, ellei autokaupassa huolehdita kuluttajansuojan perusperiaatteista, Väänänen sanoo.

Juttu päivitetty kauttaaltaan kello 11.02.

Lisää aiheesta:

Käytettyjen autojen vikojen piilottelusta älähdys: "Paljon ongelmia kaupan jälkeen"Miten autoliikkeissä höynäytetään asiakasta? KKV:n tutkimus paljastaa "lukuisia kertoja" toistuvan tilanteen – "Ilman minkäänlaista sovittelun mahdollisuutta"Tämän Mazdan lukuisat korjauskehotukset pimitettiin potentiaalisilta ostajilta – käytettyjen autojen myynti-ilmoitukset voivat johtaa pahasti harhaan"Auton matkamittari heitti 70 000 kilometriä" – vaihtoautokauppaa tekevän ei kannata valehdella tai voi käydä ohraisestiNäistä autoliikkeistä tehdään eniten valituksia – yksi on ihan omissa sfääreissään: "Mikään muu ei selitä"Oikeudet ja velvollisuudet hukassa puhelinten huollossa: Puhelimen korjaus voi johtaa kuukausien mittaiseen huoltokierteeseen
AutotKauppaKuluttajariidatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • ma11:35
    Ajokortti

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa

  • 25.10.12:10
    Renkaanvaihto

    Älä jätä väliin renkaidenvaihdossa: Turhaksi koettu toimenpide on ehdottoman tarpeellinen

  • 22.10.15:23
    Volkswagen

    Volkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannon

  • 21.10.12:41
    Renkaanvaihto

    Renkaidenvaihto käsillä – vältä tyypilliset virheet!

  • 21.10.11:12
    Autokoulu

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille