Ukrainan rauhasta neuvoteltiin taas viikonloppuna Floridassa.
Ukrainan rauhasta on neuvoteltu taas kuluneen viikonlopun aikana Miamissa. Sekä Yhdysvallat että Ukraina kuvailivat neuvotteluja rakentaviksi. Turvallisuuspolitiikan asiantuntija Henri Vanhanen, sekä EK:n johtaja Petri Vuorio analysoivat Huomenta Suomessa kuluneita keskusteluja.
Vanhasen mukaan viikonlopun neuvotteluista tiedetään käytännössä se, että prosessi jatkuu. Hän sanoo, että neuvotteluissa on pyritty sovittelemaan eurooppalaisten ja Ukrainan yhdessä laatimaa suunnitelmaa venäläisten kanssa.
– Vaikka paljon puhutaan siitä, että asiat menevät hyvässä hengessä eteenpäin, niin edelleen on hyvin keskeisiä kysymyksiä liittyen alueluovutuksiin, Ukrainan turvatakuisiin ja niin edelleen.
Lue myös: Yhdysvallat ja Ukraina kuvailevat Miamin keskusteluja rakentaviksi
Vanhasen mukaan neuvotteluissa mukana maiden intressit ovat selvät. Yhdysvallat haluaa nopeaa ratkaisua, Ukraina taistelee selviytymisestään ja Venäjä neuvottelee ratkaisusta, jonka se on jo kauan sitten päättänyt.
