Valko-Venäjän viranomaisten mukaan maassa eilen pidätetyt palkkasotilaat suunnittelivat terroritekoja maassa.
Katso jutun video: Valko-Venäjän valtion televisiokanavan mukaan video on kuvattu palkkasotilaiden pidätystilanteessa.
Valko-Venäjä pidätti 33 maahan saapunutta venäläistä palkkasotilasta keskiviikkona. Valko-Venäjän mukaan nämä suunnittelivat levottomuuksia maahan ennen elokuun presidentinvaaleja. Viranomaisten mukaan yksityisen venäläisen Wagner-yrityksen 32 palkkasotilasta pidätettiin pääkaupunki Minskin lähellä, ja yksi sotilas vielä myöhemmin toisessa sijainnissa.
Valko-Venäjän turvallisuuskomission päällikkö Andrei Ravkov sanoi, että maassa olisi yhteensä noin 200 venäläistä palkkasotilasta.
– Meillä on parhaillaan käynnissä muiden etsintä. Se on kuitenkin kuin etsisi neulaa heinäsuovasta, Ravkov sanoi lehdistötilaisuudessa.
Valko-Venäjän uutistoimisto Beltan mukaan pidätetyillä oli yllään sotilastyyppiset asusteet. Uutistoimiston mukaan sotilaat paljastuivat, koska nämä eivät "kuluttaneet alkoholia kuten tyypilliset venäläisturistit".
– He eivät käyttäneet alkoholia tai käyneet viihdepaikoissa. He pitivät matalaa profiilia, jotta eivät olisi herättäneet huomiota, uutistoimisto maalaili artikkelissaan.
Valtionmedian mukaan pidätetyillä oli mukanaan myös Sudanin valuuttaa ja arabiankielistä tekstiä sisältävää paperia, mikä on herättänyt pohdintoja, että palkkasotilaat olisivat olleet matkalla Sudaniin. Lisäksi miehiltä löydettiin Venäjän passit, kondomeita ja dollareita.


