Mercedeksen suomalaiskuskin Valtteri Bottaksen talvitestit alkoivat kaikkea muuta kuin toivotulla tavalla. Bottaksen päivä meni piloille heti alkuhetkillä, kun hänen autoonsa iski vaihdelaatikkovika. C Moren asiantuntijan Ossi Oikarisen mukaan tämä oli katastrofi sekä saksalaistallille että suomalaiskuskille Bottakselle.
F1:ssä tämänvuotiset talvitestit ajetaan Bahrainissa, jossa tallit kiertävät rataa vain kolmena päivänä. Normaalisti ajopäiviä on ollut kuusi.
Tätä kautta teknisten vikojen vaikutus korostuu entisestään.
– Avauspäivästä iski silmään Ferrarin ja Mercedeksen ongelmat. Red Bullilla taas päivä sujui varsin hyvissä merkeissä, samoin koko Hondalla. Olosuhteet olivat aika vaikeat, kun kuumuden lisäksi iltapäivällä radalle iski vielä hiekkamyrsky, C Moren F1-asiantuntija Ossi Oikarinen perkaa avauspäivän antia.
Yksi puheenaihe nousi kuitenkin ylitse muiden.
– Aika katastrofi Mercedekselle. Ensin autoon iski vika ja sitten vielä tuo iltapäivän hiekkamyrsky. Ja kun nyt aikaa ei oikein passaisi menettää, Oikarinen miettii.
LISÄÄ AIHEESTA: Valtteri Bottaksen päivä pihalle – Mercedes täysin hämillään
Konkretian tasolla Bottas koki hyvinkin ikävän takaiskun.


