Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkeakosken henkirikoksesta epäillyn vangitsemisesta päätös iltapäivällä

Poliisi esittää taposta ja törkeästä lapsenraiskauksesta epäiltyä miestä vangittavaksi. Kuva Valkeakosken metsästä, josta 15-vuotias uhri löytyi.
Poliisi esittää taposta ja törkeästä lapsenraiskauksesta epäiltyä miestä vangittavaksi. Kuva Valkeakosken metsästä, josta 15-vuotias uhri löytyi.Lehtikuva
Julkaistu 29.05.2024 05:42

MTV UUTISET – STT

18-vuotias epäilty on aiemmin saanut hovioikeudessa tuomion muun muassa ryöstöstä, vahingonteosta sekä petoksista. Tuomio ei ole lainvoimainen.

Pirkanmaan käräjäoikeudessa päätetään tänään iltapäivällä, vangitaanko Valkeakosken henkirikoksesta epäilty 18-vuotias mies.

MTV Uutisten rikostoimittaja Rebekka Härkönen seuraa tapahtumia paikan päällä.

Poliisi esittää taposta ja törkeästä lapsenraiskauksesta epäiltyä miestä vangittavaksi.

Poliisille tehtiin varhain lauantaiaamuna ilmoitus kadonneesta 15-vuotiaasta tytöstä, joka ei ollut palannut yöllä kotiinsa. Tyttö löytyi kuolleena läheisestä metsästä.

Asiassa epäiltiin poliisin mukaan välittömästi rikosta.

IS ja IL: Epäilty haaveili kuristamisesta netissä

Ilta-Sanomat ja Iltalehti kertoivat tiistaina, että epäilty oli kirjoittanut maaliskuussa Ylilauta-nettifoorumille fantasioistaan kuristaa nainen kuoliaaksi.

Ilta-Sanomien mukaan mies oli myöntänyt poliisikuulustelussa kirjoittaneensa tekstin humalassa ja katuneensa sen kirjoittamista.

Poliisi tutki tapausta, mutta totesi, ettei tapauksessa ollut syytä epäillä rikosta, lehdet kertovat.

Epäilty on tuomittu aiemmin nuorena henkilönä tehdyistä ryöstöstä, törkeästä vahingonteosta, perusmuotoisesta vahingonteosta sekä neljästä lievästä petoksesta yhteiseen vuoden ja kahden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen sekä valvontaan.

Turun hovioikeuden viime syksynä antama tuomio ei ole lainvoimainen. Tuomittu on hakenut siihen valituslupaa korkeimmasta oikeudesta.

Lue myös: Valkeakosken henkirikoksesta epäillyllä aiempi tuomio teräaseella tehdystä ryöstöstä – näin tapahtumat etenivät

Rikostoimittajan kommentti: Valkeakosken tragedia muistuttaa Seinäjoen teinimurhan ja Eveliina Lappalaisen tapon motiivien järjettömyydestä

Lisää aiheesta:

Pyhtäällä tapahtui kaksi vuotta sitten poikkeuksellinen murha – alaikäistä epäillään nyt monesta rikoksestaValkeakosken teinisurma käräjille – tällaisista rikoksista 15-vuotiaan surmasta epäiltyä syytetään15-vuotiaan tytön taposta ja raiskauksesta epäilty poliiseille: "Olisi pitänyt viiltää teidän kurkut auki"Valkeakosken teinisurma saattaa olla murha – MTV:n rikostoimitus perustelee, miksiIS ja IL: Valkeakosken surmaepäilty uhkasi kuristamisella jo kaksi kuukautta sitten29-vuotias nainen vangittu Valkeakosken taposta epäiltynä – taustalla poikkeuksellinen tapahtumaketju
Valkeakosken surmaValkeakoskiHenkirikoksetPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Valkeakosken surma
  • 22.9.13:53
    Rikos

    Valkeakoskella murhatun Vendin, 15, muistopaikka häpäistiin törkytekstein: "Kuvottavaa, oksettavaa, sairasta"

  • 18.9.13:20
    Henkirikokset

    Vendin, 15, raiskauksesta ja murhasta tuomittu hakee valituslupaa ja vaatii vyötään takaisin

  • 5.7.05:59
    Asian ytimessä.doc

    Murhatun Vendin, 15, kuolema aloitti tuskallisen huhumyllyn – näin täti ja sisko kertovat elämänsä raskaimmasta vuodesta

  • 4.7.17:09
    Valkeakoski

    Valkeakosken murhaajaa puolustanut sai viestejä: "Mitä jos omalle lapsellesi tehtäisi sama"

  • 4.7.14:56
    Hovioikeus

    Valkeakosken uhrin omaiset kommentoivat murhatuomiota: "Tämä on minimi, mitä uhrin ihmisarvo vaatii"