Sinem Kurtbay ja Akseli Keskinen aloittavat olympiaurakkansa purjehduksen Nacra 17 -luokassa keskiviikkona. Valmistautuminen on häiriintynyt kisavalintojen aiheuttamasta kohusta, mutta nyt kaikki on hyvin: alla on tuttu vene ja harjoitukset Enoshiman vesillä ovat onnistuneet.
Kippari Kurtbay saavutti olympiapaikan yhdessä gasti Janne Järvisen kanssa. Suomen olympiakomitea päätti valita Kurtbayn gastiksi olympialaisiin Keskisen. Järvinen oli juuri ennen valintoja tuomittu 2,5 vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen osallisuudestaan Katiska-huumejupakkaan.
Järvinen ei sulattanut valintaa, vaan valitti siitä oikeusturvalautakuntaan, koska rikostuomio ei ollut vielä lainvoimainen. Lopulta Järvinen hävisi valituksensa, joten kisoihin lähtivät Kurtbay ja Keskinen. Käräjäoikeuden rikostuomio ei ole vieläkään lainvoimainen, sillä Järvinen aikoo valittaa hovioikeuteen.
Julkisuudessa ehdittiin jo kertoa, että Järvinen kielsi kaksikolta veneensä käytön, vaikka se oli jo prosessin aikana matkalla Tokioon. Kurtbaylle ja Keskiselle ehdittiin hankkia jo uusi vene, mutta lopulta tuttu, olympiapaikan tuonut vene, on heidän käytössään.
– Olemme päässeet sopimaan, että purjehdimme samalla veneellä, jolla olemme treenanneet viime vuodet. Se on tuttu vene meille ja on kiva, että loppujen lopuksi kaikki toimi hyvin, ettei tarvinnut ottaa mitään uutta venettä käyttöön. Tietenkin viime kuukaudet ovat olleet aika hankalat ja oli paljon muuta säätöä tässä ohella, mutta onneksi se on nyt takana, Kurtbay summasi Tokion kisakylässä.
– Ehdittiin hankkia uusi vene, mutta sillä ei päästy koskaan vesille, kun saatiin sovittua toisesta veneestä.
Maallikolle ero ei kuulosta merkittävältä, mutta veneen osissa on eroja, jotka vaikuttavat merkittävästi tunteeseen veneestä purjehtiessa. Kurtbay vertasi hevosurheiluun, eri vene on sama kuin ratsastajalla olisi eri hevonen.

