Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vaasan koulupuukottaja kertoo motiivikseen maineensa ylläpidon – iski ex-vaimonsa kimppuun "puhdistaakseen kunniansa"

0:30Vaasan ammattiopiston tiloissa tapahtui puukotus
Julkaistu 05.10.2018 17:15

MTV UUTISET

Vaasan tiistaina tapahtuneessa koulupuukotuksessa motiivina oli miehen oman kertoman mukaan hänen maineensa ylläpitäminen.

Mies vangittiin epäiltynä murhan yrityksestä. Hän itse katsoo kyseessä olleen korkeintaan törkeä pahoinpitely. Mies oli lyönyt uhria selkään kouluun mukaansa ottamallaan keittiöveitsellä.

Kertoi motiiviksi oman maineensa

Miestä kuulusteltiin arabiaksi. Mies on itse kertonut, että teon taustalla oli avioero ja hänen kertomansa mukaan myös naisen avioliiton aikainen pettäminen.

Hän kertoi joutuneensa ulkopuolisten pilkan kohteeksi.

– Hänen tarkoituksensa on ollut näyttää läsnäolijoille ettei hän hyväksy asianomistajan toimintaa, mies ilmoitti vangitsemista koskevaan päätökseen kirjatussa vastauksessaaan.

Ilmoitti "puhdistaneensa kunniansa"

Miehen mukaan hän olisi tehnyt teon jossain muualla kuin koulussa, mikäli hän olisi halunnut tappaa naisen, sillä hän tiesi paikalla olevien ihmisten puuttuvan tapahtumaan.

Hän kuitenkin myöntää, että teko oli täysin harkitsematon, eikä hän olisi saanut "mennä näin pitkälle".

Mies piti vangitsemista tarpeettomana.

– [Mies] on kuulustelussa lausunut, että hän on puhdistanut kunniansa eikä hänellä ole syytä enää tehdä mitään rikosta.

Juttua korjattu 8.10. kello 8.41: Tiedot miehen omista kertomista ovat vangitsemista koskevasta päätöksestä, eivät vangitsemisvaatimuksesta, kuten aiemmin kerrottiin.

Lisää aiheesta:

Mustasukkainen mies tappoi eronneen vaimonsa kesken joululeirin – lapset eri linjoilla kuin syyttäjäVaasalaisnaiselle vankeutta koulusurman suunnittelusta: Oli valmistellut hyökkäystä pitkäänNainen kuristi miehensä riidan päätteeksi Lohjalla – yritti vierittää syyttömän niskaanMuistatko reilu vuosi sitten tapahtuneen ja äärimmäisen raa'an murhan Porin Itäpuistossa? Murhaaja oli täydessä ymmärryksessä – näin kihlattunsa pään irti leikannut 29-vuotias mies tuomittiinPoliisilla epäily Lahden murhan laukaisseesta syystä – ”Onneton kahden henkilön tragedia”IS: Mies houkutteli naispuolisen naapurinsa asuntoon tietokonepulman nojalla – hyökkäsi kimppuun vasaran kanssa
VäkivaltaRikosVaasa

Tuoreimmat aiheesta

Väkivalta
  • 05:57
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump toteuttaa uhkauksensa uudelle demokraattikaupungille

  • Eilen17:06
    Charlie Kirk

    Kommentti: Väkivalta ruokkii väkivaltaa – Charlie Kirkin murhan jälkeen puheissa lietsotaan jo sotaa

  • Eilen12:33
    Koirat

    Matti pelkää vapaana lähestyviä koiria: "Olen potkinut ja lyönyt kepillä niitä päähän"

  • 14.9.14:49
    Vammantuottamus

    Hurja koirahyökkäys Raisiossa – tutkija kertoo, miksi koira puree ja mikä tapauksessa mietityttää

  • 12.9.14:24
    Väkivaltarikokset

    Mies ajoi tahallaan päin pyöräilevää lasta