Uniin tunkeutuminen ei ole enää vain fiktiota – tutkijat kävivät keskustelua nukkuvien kanssa ensimmäistä kertaa ikinä
Tutkijoiden ja selkounta näkevien väliset keskustelut pitivät sisällään kysymyksiä ja matemaattisia tehtäviä. Tutkimuksesta kerrotaan arvostetussa Science-tiedelehdessä.
Neljä laboratoriota ja 36 koehenkilöä käsittävä tutkimus viittaa siihen, että ihmiset voivat vastaanottaa ja käsitellä monimutkaista ulkopuolista informaatiota nukkuessaan.
– Tutkimus haastaa unen perustavanlaatuiset kuvaukset, sanoo kognitiivinen neurotieteilijä Benjamin Baird Wisconsinin yliopistosta. Baird tutkii unta ja nukkumista, mutta ei ollut osa tutkimusryhmää.
Perinteisesti on ajateltu, että unessa aivot ovat eristäytyneet ja tiedottomat ulkopuolisen maailman suhteen.
Selkounta koulutettiin
Hiljattain Ranskassa, Saksassa, Alankomaissa ja Yhdysvalloissa sijaitsevat tutkimusryhmät pyrkivät kommunikoimaan selkounta näkevien kanssa.
Selkounella tarkoitetaan unta, jonka näkijä ymmärtää nukkuvansa.
Ensin koehenkilöitä opetettiin tunnistamaan, milloin he nukkuvat ja ilmoittamaan kehollisesti tutkijoille, kun he tunnistavat näkevänsä unta. Osa koehenkilöistä oli myös kokeneita selkounien näkijöitä.
Selkounen näkijöitä pyydettiin kyetessään kommunikoimaan tutkijoille.
Nukkujat vastasivat kysymyksiin esimerkiksi liikuttamalla silmiään tiettyyn suuntaan. Samaan aikaan tutkijat seurasivat nukkuvien aivosähkökäyriä.
Matematiikkaa ja kysymyksiä
Tutkijat kysyivät tutkimushenkilöiltä kyllä-ei -kysymyksiä ja esittivät heille yksinkertaisia laskutoimituksia, kuten “mitä tulee, kun kahdeksasta vähennetään kuusi”.
Koehenkilöt vastasivat kysymyksiin aiemmin sovitulla tavalla, kuten hymyllä tai silmänliikkeillä. Saksassa koehenkilöitä oli pyydetty vastaamaan morseaakkosten avulla, liikuttamalla silmiään.
Tutkijat kysyivät yhteensä 158 kysymystä, joista noin yhteen viidestä koehenkilöt vastasivat oikein. Vain noin kolmeen prosenttiin kysymyksistä vastattiin väärin, noin 18 prosentissa kerroista vastaus oli epäselvä ja noin 60 prosenttiin kysymyksistä ei saatu vastausta.
Tutkijoiden mukaan tämä osoittaa, että vaikka kommunikointi nukkuvien kanssa on vaikeaa, se on mahdollista.
Radio puhui
Esitettyään useita kysymyksiä, koehenkilöt herätettiin unesta ja heitä pyydettiin kuvailemaan uniaan.
Jotkut koehenkilöt muistivat kuulleensa kysymyksiä. Yksi muisti kuulleensa matemaattisen kysymyksen autoradiosta, toinen kertoi elokuvan kertojan kaltaisen äänen tunkeutuneen hänen uniinsa ja kysyneen häneltä, puhuiko hän espanjaa.
Tutkimuksen johtaja Karen Konkoly toivoo, että tekniikalla voitaisiin muun muassa parantaa terapiatyötä, johon liittyy esimerkiksi traumojen käsittelyä unien avulla.
Selkounet yleisiä
Puolet ihmisistä näkevät selkounta ainakin kerran elämässään, ja yksi kymmenestä uneksii tietoisena kokemuksestaan vähintään kerran kuussa.
Tutkimusten mukaan harvinaisissa tapauksissa ihmiset voivat myös lisätä selkounien esiintyvyyttä harjoittelun avulla.
Muutamissa aiemmissa tutkimuksissa selkounea näkevien kanssa on pyritty kommunikoimaan. Tutkimuksissa ei kuitenkaan ole havaittu merkittäviä reaktioita, eikä niihin liittynyt monimutkaista viestintää.
Uusimmat
-
17:12
Suomella on 200 Leopardia – Panssarivaunukomppanian päällikkö: "Maavoimien iskukykyisintä joukkoa"
-
17:06
Valko-Venäjä: Kykenemme nyt itsenäisesti operoimaan venäläisiä Iskander-ohjusjärjestelmiä – MTV seuraa sotaa
-
17:01
Salkkarit-hahmo tekee tunnustuksen – yllättävä paljastus hämmentää
-
16:52
Näin eduskunnasta kommentoitiin translain hyväksymistä: "Turhaan lietsottu pelkoa" – "Emme voi muuttaa luonnonlakeja"
-
16:27
Kylmäävä video: Näin Kellokosken ammuskelija talsi moottoripyöräkerholle ja aloitti räiskimisen haulikolla – "Kohta tulee ruumiita"
-
16:22
Yhdysvaltalaisalus teki jättimäisen huumetakavarikon – kalastusalus täynnä epäilyttäviä Juhla Mokka -paketteja, näin Paulig kommentoi
-
16:20
Tutkimus: Pitkä avioliitto voi suojata dementialta
-
16:04
Supertähti Tom Brady päättää häikäisevän uransa – vakuuttaa lopettamispäätöksen pitävän tällä kertaa
-
16:04
SDP vahvistaisi julkista taloutta tulevalla vaalikaudella 3,5–6 miljardilla – näistä kohteista hakisi säästöjä
-
16:01
Sofia Järnefelt toimii Muodin huipulle -kisaajien mentorina – tätä pesti käytännössä tarkoittaa
-
15:49
Fifa taas myrskyn silmässä – yhteistyö naisia alistavan Saudi-Arabian kanssa järkyttää MM-kisojen järjestäjiä: "Olemme hyvin pettyneitä"
-
15:25
Eija-Riitta Korhola erosi kokoomuksesta – "Vahvistuu kuva puolueesta, joka pelkää olla mitään mieltä"
-
15:15
Kirkkonummella väkivallanteko – kolme henkilöä otettu kiinni
-
15:15
Katso video! Sanna Marin vitsailee bilekohusta Laulu rakkaudelle -ohjelmassa: "Ehkä joku on lukenut lehdistä"
-
14:58
Vaalipäällikkö Pekka Katajan murhan yritys jäi selvittämättä, vaikka yksi sai tuomion – Rikostoimittajat: "Jotain yllättävää tässä voi vielä ilmaantua"
-
14:48
Miljoonasiirto kariutui nolosti – seura mokasi käsittämättömällä tavalla
-
14:43
Kaupan alan mahdollisten lakkojen aikana ei syytä ruokahamstraukseen – vaikuttaisivat kuitenkin päiväkotien ja sairaaloiden toimintaan
-
14:37
Annukka Ahola joutui välttelemään koiria 40 vuoden ajan, kunnes siedätyshoito mullisti elämän – asiantuntijan mukaan allergioiden hoidossa on Suomessa "valuvika"
-
14:30
Sampo Kaulasen perhe pääsi sairaalasta Thaimaassa – sai mukaansa jättilaskun: "Onneksi Minttu hoitaa meillä nuo vakuutusasiat"
-
14:29
Australian pirunkissat luopuvat unesta saadakseen enemmän seksiä – nyt laji on vaarassa kuolla sukupuuttoon
-
Lataa lisää