Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainaan välitetään tuhansia aborttipakkauksia: "Venäjän miehittämillä alueilla yhtäkkinen tarve aborttipillereille"

1:36Ukrainan poliisi kerää todisteita Venäjän armeijan tekemistä raiskauksistaUkrainan poliisi kerää todisteita Venäjän armeijan tekemistä raiskauksista.
Julkaistu 21.04.2022 07:29

MTV UUTISET – STT

Kansainvälinen Women on Web -järjestö on tarjonnut puolalaisille naisille abortteja 17 vuoden ajan, sillä maan aborttilaki on äärimmäisen tiukka. Nyt samainen järjestö välittää aborttivälineitä Ukrainaan, jossa on yhtäkkinen tarve aborttipillereille. Tarve johtuu suuresta määrästä seksuaalisen väkivallan uhreja.

Puolalaisnaiset ovat käyneet saamassa abortin esimerkiksi naapurimaa Ukrainassa, mutta maaliskuun alusta lähtien järjestöltä apua ovat hakeneet myös Puolaan paenneet ukrainalaisnaiset, kertoo toiminnanjohtaja Venny Ala-Siurua.

– Yhteydenottojen määrä on lisääntynyt koko ajan, erityisesti sen jälkeen, kun kaupunkeja vapautui Venäjän miehityksestä, Ala-Siurua sanoo STT:lle.

Hänen mukaansa pyyntöjä tulee tällä hetkellä noin viisi päivässä. Tähän mennessä järjestö on auttanut abortin 50 Ukrainan pakolaiselle.

– Tämä ei kuitenkaan kerro kaikkea, koska tarjoamme apua myös yhteistyöjärjestöjemme kautta, Ala-Siurua sanoo.

Hän lisää, että apua tarvitsevilta ei myöskään kysytä tarkemmin heidän tilanteestaan. Jos naiset eivät itse ilmoita kansalaisuuttaan, järjestö ei saa sitä tietää.

Ala-Siurua sanoo, että Puolassa laillisen abortin saaminen on lähes mahdotonta. Yksi harvoista poikkeustapauksista on raiskaus, mutta silloinkaan aborttia ei läheskään aina saa.

– Raiskaustapauksissa pitää olla aloitettu poliisitutkinta. Tarvitaan syyttäjältä todistus, että raiskaus on tapahtunut. Tämä on lähes mahdotonta puolalaisille, saati sitten pakolaisille.

Pillereitä postitettu hotelleihin ja hostelleihin

Women on Web toimii kokonaan internetissä. Raskauden keskeytyksen tarvitseva ihminen täyttää järjestön sivuilla kyselylomakkeen, minkä jälkeen järjestön lääkäri ottaa yhteyttä ja varmistaa, ettei esteitä lääkkeelliselle abortille ole. Jos esteitä ei ilmene, nainen saa aborttilääkkeet postitse kotiosoitteeseensa.

Lue myös: Ukraina: Yli miljoona ukrainalaista palannut kotimaahansa, Suomessa suojelua hakeneita 19 200

Puolaan paenneiden ukrainalaisten kohdalla on Ala-Siuruan mukaan jouduttu tekemään poikkeuksia.

– Tässä tapauksessa hyväksymme myös sen, jos joku muu on täyttänyt kyselyn abortin saajan puolesta. Olemme myös postittaneet pillereitä hotelleihin, hostelleihin ja vastaanottokeskuksiin.

Tuhansia aborttipakkauksia Ukrainaan

Puolassa tehtävän työn lisäksi Women on Web auttaa tällä hetkellä aborttien tarjoamisessa Ukrainassa.

Maassa vallitseva pula raskaudenkeskeytykseen käytettävästä lääkkeestä liittyy Ala-Siuruan mukaan sodan aiheuttamaan yleiseen lääkepulaan. Syynä ovat myös Venäjän miehittämillä alueilla paljastuneet seksuaalirikokset, hän sanoo.

– Siellä on yhtäkkinen tarve aborttipillereille, mikä johtuu suuresta määrästä seksuaalisen väkivallan uhreja, Ala-Siurua sanoo.

– Puhumme tuhansista aborttipilleripakkauksista, joita parhaillaan autamme perille Ukrainaan.

Lue myös: 1500 ukrainalaispakolaista asuu risteilyaluksella Tallinnassa – tältä laivassa näyttää

Ala-Siurua sanoo, että toisin kuin Puolassa, Ukrainassa Women on Web ei työskentele yksittäisten naisten kanssa, vaan järjestö auttaa sairaaloita ja terveydenhuollon laitoksia saamaan tarvitsemansa pillerit.

– Olemme yksi välivaihe jakeluketjussa.

Martynkan alkuperäinen tavoite oli suojella pakolaisia hyväksikäytöltä

Yksi monista ukrainalaisia pakolaisia Puolassa auttavista tahoista on neuvontapalvelu Martynka. Viestintäsovellus Telegramissa ja Instagramissa toimivan palvelun perusti reilu kuukausi sitten Krakovassa pysyvästi asuva ukrainalainen Nastja Podorozhnya.

Podorozhnyan alkuperäisenä tarkoituksena oli ehkäistä pakolaisiin kohdistuvaa hyväksikäyttöä, kuten ihmiskauppaa ja seksuaalista väkivaltaa.

– Moni ihminen auttaa pakolaisia pyyteettömästi. Heidän lisäkseen on myös paskiaisia, jotka tarjoavat apua, mutta heidän tarkoituksenaan on esimerkiksi raiskata.

Lue myös: CNN: Yhdysvallat valmistelee uutta aseapupakettia Ukrainalle – myös Norja toimitti lisää apua Ukrainalle

Martynkan saamat viestit ovat koskeneet monenlaista hätää.

– Meihin ovat ottaneet yhteyttä loppuun palaneet äidit, ihmiset, jotka eivät pysty nukkumaan jouduttuaan kuuntelemaan pommitusta, ihmiset, jotka pelkäävät tulevaisuutensa takia tai ovat jonkinlaisen väkivallan uhreja ja vanhemmat, jotka yrittävät saada lapselleen psykologista apua.

Podorozhnyan mukaan Martynka on tähän mennessä saanut yli sata yhteydenottoa. Niistä joka kymmenes on ollut seksuaalisen väkivallan uhrilta, joka tarvitsee jälkiehkäisyn tai abortin. Puolan lainsäädännön takia Podorozhnya ei voi itse auttaa heitä, vaan Martynkasta heidät opastetaan ottamaan yhteyttä Women on Webiin.

Turvaan päässeillä pakolaisilla suuri tarve auttaa, Podorozhnya sanoo

Podorozhnya on kotoisin Kiovasta, mistä hän muutti vuonna 2014 Krakovaan opiskelemaan. Venäjän hyökkäyksen alettua hän on saanut siskonsa ja tämän perheen sekä omat vanhempansa turvaan Puolaan.

Podorozhnya sanoo, että samoin kuin hänellä, monella ukrainalaisella on suuri tarve auttaa maanmiehiään. Hän kertoo Länsi-Ukrainan Lvivistä Unkarin kautta Puolaan suunnanneesta matkasta, jonka hän teki siskonsa ja tämän perheen kanssa.

– Heti, kun pääsimme Puolan rajan yli, siskoni sanoi, että meidän täytyy auttaa muita.

Martynkassa toimivista vapaaehtoisista iso osa on Ukrainasta tulleita pakolaisia. Joukossa on esimerkiksi psykologeja, joille ihmisten on mahdollista päästä puhumaan ilmaiseksi.

– Tämä on yksi tavoitteeni, antaa ihmisille keino auttaa. Koska usein, kun itse pääset turvaan, tunnet siitä syyllisyyttä ja haluat tehdä kaikkesi auttaaksesi.

Lue myös: Bloomberg: He kuuluvat pieneen Ukrainan sodan aloittaneeseen sisäpiiriin

Lisää aiheesta:

MTV Puolassa: Agata jätti päivätyönsä auttaakseen hengenvaarassa olevia rajanylittäjiä – kertoo järkyttävistä kokemuksista rajallaViimeisillään raskaana ollut Ivanna pakeni Suomeen ja löysi turvasataman helsinkiläisnaapurustostaAvustustyöntekijät: "Avuntarpeet Ukrainassa muuttuneet sodan edetessä" – näitä tarvikkeita tarvitaan juuri nytOsa Suomeen tulleista ukrainalaisista on jo luovuttanut ja lähtenyt pois – suurin ongelma asunnon ja työn löytäminenPuolasta tuli maa, jossa on eniten pakolaisia EU:ssa – nyt se yrittää selvitä 2,5 miljoonan ukrainalaispakolaisen auttamisesta: "Toisen maailmansodan muuttoliikettäkään ei voi verrata tähän"Näin ukrainalaispakolaisia huijataan: Seksityötä tai kuvitteellinen työpaikka suomalaisesta yrityksestä
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäVäkivaltaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 15:24
    Dronet

    Zelenskyi: Venäjän käyttämissä drooneissa on noin 100 000 osaa länsimaista ja Itä-Aasiasta

  • 09:00
    Kuolema

    Media: Ukraina iski Karjalassa venäläiseen sota-alukseen

  • 06:17
    Ohjukset

    Putin meni suunniltaan Tomahawkeista – Jarmo Lindberg ja Pekka Toveri kertovat, miksi

  • Eilen20:51
    Jarmo Lindberg

    Pekka Toveri ja Jarmo Lindberg Ukrainan väitetystä Karjala-iskusta: "Olisi melkoinen suoritus"

  • Eilen17:11
    Ukraina

    Li Andersson ja Jussi Saramo olivat Lvivissä, kun Venäjä iski – "Paikalliset eivät enää reagoi ilmahälytyksiin"