Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Turussa havaittiin, mitä kiusaaminen saa aikaan aivoissa: "Välittömiä ja mitattavia vaikutuksia"

Kiusaaminen vaikutti kokeessa suoraan keskushermostoon.
Kiusaaminen vaikutti kokeessa suoraan keskushermostoon.Copyright (c) 2021 myboys.me/Shutterstock. No use without permission.
Julkaistu 01.10.2025 20:04

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Kiusaaminen tekee "stressihälytyksen" aivoihin, kertoo turkulaistutkimus.

Turun PET-keskuksen ja Turun yliopiston tutkimus osoittaa, että kiusatuksi joutuminen aiheuttaa ihmisessä vakavan hälytys- ja stressitilan.

Kiusaaminen vaikutti suoraan keskushermostoon

Tutkimus julkaistiin Journal of Neuroscience -tiedelehdessä. Sitä varten tarkasteltiin 11–14-vuotiaita nuoria sekä aikuisia, jotka katsoivat videoita.

Nuoria oli mukana 51, aikuisia 47. Lisäksi 57 aikuista katsoi tutkimusvideot silmän liikkeitä seuraavan kokeen aikana.

Lue myös: Miksi pojille tarjotaan somessa kovan miehen mallia? "On vaikea olla porukassa se, kuka vastustaa"

Osallistujat katsoivat toiminnallisen magneettikuvauksen aikana koulussa kuvattuja videoita, joissa katsojaa itseään joko kiusattiin tai hän oli myönteisessä sosiaalisessa vuorovaikutuksessa muiden kanssa. Videot oli kuvattu katselijan perspektiivistä.

Kun osallistuja näki itseensä kohdistuvaa kiusaamista, aivoissa aktivoitui laajasti aivojen tunne- ja stressinsäätelyyn liittyviä alueita, sekä aistimuksiin ja kehon tilojen havainnointiin liittyviä aivokuoren osia.

Kiusaamisen kokeminen siis vaikutti suoraan keskushermostoon.

Kiusaaminen aktivoi aivojen hälytys- ja stressijärjestelmän

– Niin nuorten kuin aikuistenkin aivovasteet kiusaamiseen olivat hyvin samankaltaisia, vaikka nuorilla aktivaatiot olivat osin voimakkaampia ja liittyivät enemmän kehollisiin tuntemuksiin. Tämä viittaa siihen, että kiusatuksi joutuminen koetaan kehossa erityisen voimakkaana uhkana nuoruusiässä, kertoo professori Lauri Nummenmaa Turun PET-keskuksesta tiedotteessa.

Lue myös: Psykologi kertoo, miksi lapsetkin syrjivät – "Sellaisissa tilanteissa lapset herkästi alkavat kiusaamaan"

Jos nuori oli kertonut joutuneensa kiusatuksi koulussa, tutkijat havaitsivat kiusaamisvideoiden aikana voimakkaampia aivovasteita tunnesäätelyn alueilla.

– Tuloksemme osoittavat, että kiusaaminen ei ole pelkkä sosiaalinen ilmiö, vaan sillä on välittömiä ja mitattavia vaikutuksia keskushermostoon. Kiusatuksi joutuminen käynnistää aivoissa samanlaisia hälytysjärjestelmiä kuin fyysiset uhat, selittää väitöskirjatutkija Birgitta Paranko Turun PET-keskuksesta.

Yksikin kiusaamistilanne voi aiheuttaa stressireaktion

Aikuisilla kouluaikana koettu kiusaaminen liittyi osin vaimeampiin vasteisiin. Koska kiusaamisesta oli jo aikaa, tulos voi viitata aivojen pitkän aikavälin sopeutumiseen tai "turtumiseen".

– Kiusaamisella voi olla vakavia ja pitkäkestoisia seurauksia mielenterveydelle. Uudet tuloksemme korostavat tarvetta ehkäistä kiusaamista varhaisessa vaiheessa, sillä jo yksittäiset kiusaamistilanteet voivat aiheuttaa aivoissa stressireaktion, kertoo psykologian professori Christina Salmivalli Turun yliopiston INVEST-tutkimuskeskuksesta.

Lue myös: 

Opettaja Oskari lopetti kiusaamisen nerokkaalla tavalla

Joose kertoi julkisuuteen poikansa kiusaamisesta – tämä on tilanne vuotta myöhemmin

Katso myös: Kiusaaminen jättää kauaskantoiset jäljet: "Ei pitäisi jäädä arvuuttelemaan, onko tämä kiusaamista"

10:33Kiusaamisen syvät jäljet nuoren elämässäSofia Laitisen tilanteessa kiusaaminen alkoi yläasteella. Se jätti pitkäaikaiset jäljet Laitisen elämään.

Lähde: UTU

Lisää aiheesta:

Paljonko ruutuaikaa lapselle? Tutkimus: Ongelmia ilmenee, jos nämä ajat ylittyvät Pilaako puhelin muistin? Tutkimuksessa yllätystulos "digidementiasta"Iskikö morkkis heti pikkujouluista poistuessa? Tästä se voi johtuaJo alle 10 minuutin TikTok-selailu on haitallista: "Voi olla vain jäävuoren huippu"Tutkimus: Traumaattinen lapsuus saa elimistön vanhenemaan nopeammin – kolme muutosta, jotka näkyvät jo alaikäisilläAivokuvaus paljasti merkittävän piirteen rikollisten päiden sisältä: "He toimivat jonkintasoisen aivojen vamman alaisena"
KiusaaminenKouluTutkimustuloksetTerveys ja hyvinvointiLifestyle
Osallistujat katselivat lyhyitä videoita, joihin aivot (alla) reagoivat.Turun PET-keskuksen ja Turun yliopiston tutkimus

Tuoreimmat aiheesta

Kiusaaminen
  • ma11:17
    Koulu

    Opettaja Oskari lopetti kiusaamisen nerokkaalla tavalla

  • 7.9.12:06
    Rasismi

    Hälyttäviä lukuja yläkoululaisten kokemasta rasismista: "Se on läsnä koko ajan"

  • 9.8.06:29
    Koulu

    Joose kertoi julkisuuteen poikansa kiusaamisesta – tämä on tilanne vuotta myöhemmin: "Helpoin ratkaisu isoimpaan hätään"

  • 26.7.07:59
    Nuorisorikollisuus

    13-vuotias joutui härskin uhkailun uhriksi – nöyryyttävä vessavideo kauppakeskuksessa levisi somessa

  • 30.6.05:45
    SuomiAreena2025

    14-vuotias Anniina joutui ilkeän verkkohäirinnän uhriksi, jonka tekijä paljastui pelottavan läheltä