Kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä paljastaa venyttäneensä pitkiä siivuja harjoituksissa jo nyt. Suomalaistähti on ajanut tänä vuonna uuden valmentajansa Tuomas Sallisen kanssa selkeää tekniikkamuutosta, jonka tulisi kantaa hedelmää.
LUE MYÖS: Huippuvuosi palkittiin – Leo-Pekka Tähdestä Vuoden yleisurheilija
Mäkelällä oli aiemman luotsinsa Suren Ghazaryanin kanssa huomattavia erimielisyyksiä harjoitussisällöistä, ja hän päätyi keväällä vaihtamaan valmentajaansa. Ruoriin hyppäsi kokenut Sallinen.
– Uuden valmentajan löytyminen on ehdottomasti ihan ykkösjuttu mulle. Tuomas on ihan mahtityyppi, ja me olemme saaneet paljon asioita loksahtamaan jo nyt paikoilleen. Nyt kun on päässyt tekemään oikein kunnolla töitä syksyn puolella ensi vuotta varten, vaikuttaa tosi hyvältä, Mäkelä hehkuttaa MTV Urheilulle.
Mäkelän tekniikkamuutos lähtee käsien käytöstä.


