Poliisi uskoo, että Kirkkonummella 30 vuotta sitten tapahtunut, poikkeuksellisen järkyttävä henkirikos selviää vielä. Joitain vuosia sitten kerrottiin, että KRP:llä on tapaukseen liittyen uusi näkökulma. Missä tutkinnassa mennään nyt? MTV Uutiset pyrki saamaan asiaan selvyyttä, mutta tapaukseen liittyy vielä runsaasti avoimia kysymyksiä.
Kirkkonummella tapahtui järkyttävä henkirikos lauantain ja sunnuntain välisenä yönä 28.-29. heinäkuuta vuonna 1990.
Tuntematon henkilö tunkeutui Volsin kylässä asuneen perheen kotiin ja surmasi perheen vanhemmat teräaseella. Pariskunnan pieni lapsi kuoli samassa yhteydessä tavalla, jota poliisi ei ole suostunut avaamaan julkisuudessa.
Kolmikko oli teon aikaan nukkumassa vanhempien makuuhuoneessa.
0:51Vanhat, selviämättömät rikokset kiinnostavat: Rikospaikka palasi 60 vuotta vanhan Bodomin murhamysteerin pariin.
Lapsen järkyttävä kohtalo
Mediassa on kerrottu, että kolmikko olisi tapahtuma-aikaan nukkunut vesisängyssä ja tekijä olisi puhkaissut sängyn teräaseella tapahtumien tuoksinassa. On kerrottu, että lapsi olisi hukkunut rikkoutuneen sängyn tulviessa huoneeseen.
Tapauksen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Kimmo Huhta-aho keskusrikospoliisista ei ole kommentoinut lapsen kohtaloa aiemmin, eikä suostu ottamaan asiaan kantaa edelleenkään. Hän ei vahvista aiemmin julkisuudessa esillä olleita tietoja.
– Tähän en valitettavasti voi lausua mitään, hän sanoo.
Huhta-aho vetoaa lakiin kuolemansyyn selvittämisestä, tarkemmin lain 15. pykälään. Sen mukaan kuolemansyyn selvittämistä koskevat asiakirjat ovat salassa pidettäviä rajatuin poikkeuksin.
Tapaukseen liitetyistä rikosnimikkeistä voi kuitenkin päätellä jotain.
Aiemmin julkisuudessa on kerrottu, että toisin kuin vanhempien kohdalla, lapsen kuolemaa ei tutkita murhana. Julkisuudessa on kerrottu, että lapsen kuolemaa selvitettäisiin kuolemantuottamuksena. Lapsen kuolema ei siis välttämättä ollut murhaajan kylmän ja vakaan harkinnan tulos.

