MTV3.fi kyseli tunnetuilta suomalaisilta mielipidettä torstaina vietettävään meikittömään päivään.
Meikitön päivä on Joutsenmerkin kampanja ympäristöystävällisemmän kosmetiikan puolesta, sitä vietetään torstaina 6. syyskuuta. Kampanjan virallisen Facebook-sivuston kautta mukaan on ilmoittautunut yli 22 000 suomalaista, joukossaan myös tuttuja kasvoja.
Kampanjan kasvo Anne Kukkohovi

Kampanjan kasvona toimiva Anne Kukkohovi ehti jo ennen meikitöntä päivää viettää aikaa luonnonkauniina. Anne toteaa MTV3.fille, että meikittömyys on mielenkiintoista, sillä se on edustamisen kanssa niin ristiriidassa.
– Olen yleensä aina televisiossa tosi laitettu, välillä ronskistikin. Kuitenkin omassa elämässä tykkään olla meikittä. Eihän se meikittömyys kuitenkaan tarkoita sitä, että pitäisi olla verkkareissa ja tukka paskaisena. Itse asiassahan se on hyvin ranskalaista olla meikittä, mutta kuitenkin esimerkiksi kauniissa mekossa ja korkokengissä.
Ehostamisen tai meikittömyyden sijaan Kukkohovi korostaa ihon hyvää vointia.
– Omalla kohdalla tärkeintä on ihon kunto. Iho-ongelmat voivat joskus vähän stressata.




