Vaikka laki kieltää huumeiden viljelyn, on huumeiksi luokiteltuja sieniä kasvatettu ainakin Tullin laboratoriossa.
Tullilaboratorio tutkii säännöllisesti Tullin postista haltuun ottamia huumesienten kasvatusalustoja, tarvittaessa kastellen niitä rihmaston syntymiseksi ja sienilajikkeen laittomuuden toteamiseksi.
Vuodelle 2019 päivätystä tutkimusselosteesta käy ilmi, että Tullilaboratorio teki keväällä 2015 neljän eri alkuperää olevan kasvatusalustan koekasvattamisen.
Tullilaboratoriolla ei ollut tiedossa tieteellisiä tutkimuksia, joissa olisi arvioitu kuinka paljon sieniä kasvatusalustasta saisi. Siksi se oli päätynyt tekemään oman tuottoarviotestinsä.
Tullilaboratoriosta kerrotaan, että kyseiset kasvualustat olivat tulleet laboratorioon näytteiksi. Vasta sienisadon korjaamisen ja punnitsemisen jälkeen sienten laatu tutkittiin, ne todettiin huumesieniksi ja hävitettiin.
Tullilaboratorio katsoo, että koska kasvualustojen laiton laatu selvitettiin vasta kasvatuksen jälkeen, ne olivat ennen kasvatusta pelkkiä sienen kasvatusalustoja ja muuttuivat vasta sadon korjaamisen ja tutkimisen jälkeen huumesienten kasvatusalustoiksi.
Käytännössä laboratoriossa kasvoi satoja grammoja huumeiksi luokiteltuja sieniä. Huumausainelain mukaan näiden niin sanottujen taikasienten viljely on laitonta.
