Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Perheenäiti sai paniikkikohtauksen kauppakeskuksessa, mutta sivullisten oivallinen toiminta toi avun.
Perheenäiti sai paniikkikohtauksen kauppakeskuksessa, mutta sivullisten oivallinen toiminta toi avun.Shutterstock
Julkaistu 21.02.2020 05:59
Toimittajan kuva

Sanni Mattila

sanni.mattila@mtv.fi

Kauppakeskukseen lähteminen on valtaosalle arkinen rutiini, joka toistetaan sen kummempia miettimättä. Paniikkihäiriöstä kärsivälle tilanne on tyystin toinen.

Paniikkihäiriöstä kärsii myös räppäri Uniikki. Videolla Uniikki kertoo, miten hänen elämänsä ensimmäinen paniikkihäiriö iski.

1:49Dan Tolppanen on kärsinyt vaikeista paniikkikohtauksista

Sen tietää sipoolainen perheenäiti Briitta, 31, joka lähti 7-, 6- ja 4-vuotiaiden lastensa kanssa Vantaalle kauppakeskus Jumboon ostoksille maanantaina alkuiltapäivästä.

Lue myös: Minna Parikalla hengitysvaikeuksia vuorilla: Kuin olisin saanut paniikkikohtauksen

– Toisinaan tällaiset reissut eivät juuri tuota mitään hankaluuksia pientä ahdistuksen tunnetta lukuunottamatta. Nyt jouduin jo edeltävänä iltana tekemään ajatustyötä ja tsemppaamaan itseäni, että ostosreissu menisi mukavasti kaikin puolin, hän kertoo.

"Tulee selkeä tunne, että kuolen" – Paniikkihäiriö valtasi perheenäiti Briitan, 31, kesken kauppareissun: sivullisten sydämellinen toiminta pelasti ahdistavasta tilanteesta

Valmistautumisesta huolimatta kaikki ei kuitenkaan sujunut toivotulla tavalla.

Lue myös: Tältä paniikkikohtaus tuntuu – oletko kokenut?

Näkökenttä oikkuili

Lapset vilistivät kauppakeskuksessa touhukkaina, eikä äiti alkuun kokenut itseään erityisen streessaantuneeksi.

– Yleensä kohtaus minun kohdallani alkaa levottomuudella, vapinalla ja ahdistavalla olotilalla.

Marketin leikkiosastolla perheenäiti sai migreenityyppisiä oireita, joissa puolet näkökentästä muuttui kirkkaaksi valoksi ja puolet sumeaksi uduksi. Hän alkoi hengittää pinnallisesti, jalat menivät helliksi ja huimaus otti vallan.

Lisää aiheessta: Isä sai sairaskohtauksen, 8-vuotias Noa toimi upealla tavalla

– Paniikkikohtauksessa minulle tulee selkeä tunne, että kuolen. Tunnetta voimistaa se, etten näe kunnolla. Syntyy sellainen noidankehä, Briitta kertoo.

Paniikkihäiriö on terveyskirjasto Duodecimin mukaan selvästi yleisempi naisilla kuin miehillä. Häiriön kehittymisen taustoille ei ole olemassa täsmällistä selitystä.

Kohtauksista kärsii noin 1–3 prosenttia aikuisväestöstä jossakin vaiheessa elämäänsä. 

Toinen äiti auttoi

Kun olo paheni, äiti osasi varautua tilanteeseen ennakoiden. Mielessä kasvoi huoli siitä, kuinka lapset selviäisivät pelottavasta tilanteesta.

Lähistöllä olleen toisen äidin apua osoittautui kullanarvoiseksi. Briitta hoiperteli hänen luokseen ja pyysi apua.

Lue myös: Mielialahäiriötä sairastava Niina saa kritiikkiä, koska "masentunut ei voi hymyillä": "Olen monta kertaa joutunut todistelemaan masennustani"

Nainen haki paikalle marketin työntekijän, kaksi vartijaa ja lupasi katsoa Briitan lasten perään. Hänelle tarjottiin vettä ja suklaata. 

– Tämä äiti pysyi lähelläni koko ajan silmäillen minua ja lapsiani. Muistan hänen sanoneen, kuinka hän kokee olonsa voimattomaksi, kun ei voi tehdä sen enempää. Äitinä en oikeastaan ajatellut muuta, kuin että onhan siinä joku joka katsoo lapsiani. Toinen äiti, joka varmasti tiesi huoleni.

Ambulanssi paikalle

Apurit olivat hälyttäneet paikalle ambulanssin.

Kun hoitohenkilökunta saapui, Briitta pystyi jo istumaan ja hengittelemään tasaisesti. Olotila helpottui, kun häntä vaadittiin keskittymään oireittensa kuvailuun.

Myös Briitan puoliso ennätti paikalle. Ensihoitajien kanssa todettiin yhteistuumin, että olo oli riittävän hyvä kotiin siirtymiselle.

Kaupassa sattunut tilanne osoitti perheenäidille, miten tärkeää toisten ihmisten tuki on hädän hetkellä. 

– Toivon, että paikalla ollut äiti saisi kaikki kiitoksemme, sillä mielestäni henkinen tuki on paniikkikohtauksissa melkeinpä pääosassa. Kaikki eivät sitä välttämättä tiedä, jos törmää kohtauksen saaneeseen ihmiseen.

Lue myös: Uutuuskirja: Paniikkikohtaus yllätti Uniikin, Ben-eno lohdutti – "Ne tuntuvat karmeilta, mutta menevät ohi"

Itsensä siedättämistä

Briitta on saanut paniikkihäiriönsä aisoihin säännöllisten terapiakäyntien avulla. Kohtaukset ovat harventuneet huomattavasti vaikkakaan eivät poistuneet kokonaan.

– Tilanteissa itsessään ei välttämättä aina ole mitään tiettyä syytä. Minulla ihmispaljous, hajut ja valot sekä melu yhdessä aiheuttavat stressaavia hetkiä. Tällä hetkellä perheellämme on menossa stressaava talonrakennusprojekti, joka voi olla osasyynä vointiini.

Paniikkihäiriön itsehoidossa painotetaan, ettei kohtauksen laukaisevia tekijöitä, kuten yleisillä paikoilla liikkumista tule vältellä.

Elämäänsä ei siis saa ruveta kaventamaan pelon vuoksi, ja tätä neuvoa myös Briitta pyrkii noudattamaan.

– Jo tästä tapauksesta kertominen aiheutti minussa hieman ahdistavia tunteita, mutta senkin sietäminen on eräänlaista paniikkihäiriön siedätystä, perheenäiti toteaa päättäväisesti.

Lisää aiheesta:

Pyörrytyksen hetkellä Alviina uskoi, ettei enää näe lastaan – alavatsakipu synnytyksen jälkeen olikin oire pahemmastaMarja, 57, sairastaa harvinaista Menieren tautia – ensimmäinen kohtaus yllätti kasvimaalla: "Tuntui kuin pää olisi ollut kuivausrummussa"Perheenäiti Hanna, 44, joutui koronan vuoksi sairaalaan ja sai rajut jälkioireet – tukka lähti ja sydän takoi selittämättömästiKolmen viikon Yhdysvaltojen matka piteni vuodeksi – mies ei pysty matkustamaan takaisin kotiin paniikkihäiriön takia: "Tämä on pilannut elämäni"Aivokuume oli viedä nuoren helsinkiläisnaisen hengen – äkkipysähdys iski pikaruokalan autokaistalla: "Läpitunkeva, kauhea aivokipu, johon ei ole edes sanoja"Pelosta sekaisin, tai ainakin ahdistuksesta
VantaaSairauskohtausKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vantaa
  • to14:36
    Liikenneonnettomuudet

    Onnettomuus Kehä III:lla Vantaalla

  • ma15:13
    Raitiovaunut

    Vantaan ratikan hinta noussut 750 miljoonaan – selvästi muita kaupunkeja kalliimpi

  • 18.10.16:47
    Liikennerikokset

    "Väsyneen oloinen kuski" tunaroi vaarallisesti Vantaalla: Kuvat poliisioperaatiosta

  • 17.10.14:00
    Poliisi

    Poliisilla hurja takaa-ajo Vantaalla: Kaahaus päättyi piikkimattoon hautausmaalle

  • 16.10.18:51
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisiauto kaatui Kehä kolmosella Vantaalla takaa-ajotilanteessa