Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump yllätti Orpon

2:20Trump ja Stubb sinetöivät historiallisen sopimuksenKatso video: Näin Trump ja Stubb sinetöivät historiallisen sopimuksen.
Julkaistu 10.10.2025 08:50
Toimittajan kuva
Leo Kirjonen

leo.kirjonen@mtv.fi

Suomen pääministeri Petteri Orpo tapasi presidentti Trumpin ensimmäistä kertaa.

Suomen pääministeri Petteri Orpo (kok.) kommentoi ensimmäistä tapaamistaan Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin kanssa Suomen suurlähetystössä Washingtonissa.

– Erittäin iso asia oli marssia ovesta sisälle, ja se presidentti Trump, joka siellä oli vastassa yllätti sillä, kuinka huomioiva hän oli.

Pääministerin osallistumista perusteltiin sillä, että presidentti Stubb oli häntä matkalle pyytänyt sekä aihelistalla olevilla kauppapoliittisilla asioilla.

Petteri Orpo Trump Valkoinen taloPääministeri Orpon osallistumista Washingtonin-matkalle perusteltiin osittain aihelistalla olleilla kauppapoliittisilla asioilla. Orpon mukaan Trump-tapaamisessa ei lopulta päästy keskustelemaan kauppapolitiikasta.Lehtikuva

Lue myös: Orpon lähtö Yhdysvaltoihin oudoksuttaa: "Varmaan kaikki odottavat jäänmurtajia"

Orpon mukaan kaupan suuruus on alkuun parin miljardin kokoluokkaa Suomessa rakennettavan nejän jäänmurtajien osalta.

– Suomalaista osaamista myydään vielä vuosikausia, Orpo sanoo

Uutistoimisto Reuters kertoi torstaina nimettömän virkamieslähteen pohjalta, että kaupan arvo yhteensä yhdestätoista jäänmurtajasta olisi arviolta noin 6,1 miljardia dollaria (5,2 miljardia euroa). Seitsemän niistä valmistetaan Yhdysvalloissa.

Lue myös: Pääministeri Orpo: Suomalaista jäänmurtajaosaamista myydään vielä vuosikausia

Diili lähentää suhteita

Jäänmurtajadiilin on kerrottu tuovan Suomeen jopa 10 000 henkilötyövuotta. Rahallisen arvon lisäksi Suomen ja Yhdysvaltojen suhteet lähenevät entisestään.

– Tämä sopimus tarkoittaa Suomeen paljon työpaikkoja ja työpaikat toivoa. Suomen tilanne on ollut vaikea Venäjän hyökkäyssodan takia, talous on kärsinyt, Orpo kertoi Trumpille.

Trump kertoi mediatilaisuudessa suomalaistoimittajille, että puolustaisi Suomea Venäjän hyökätessä.

– Puolustaisin, Suomi on Naton jäsenmaa ja ovat hyviä ihmisiä, Trump vastasi toimittajille.

Trump ei kuitenkaan pidä Venäjän mahdollista hyökkäystä todennäköisenä.

Lue myös:Ainutlaatuinen diili osoittaa Yhdysvaltojen hakevan Suomesta liittolaista: "Olemme hyvässä asennossa"

Lisää aiheesta:

Kolme hyötyä Stubbin ja Orpon Valkoisen talon reissustaOrpo Valkoisessa talossa hämmensi Pöllöraadin: "Niin epätavallista"Stubb voisi olla valmis antamaan Trumpille Nobelin rauhanpalkinnon Pääministeri Orpo: Suomalaista jäänmurtajaosaamista myydään vielä vuosikausiaTrump: Puolustamme Suomea, jos Venäjä hyökkää – Stubb ja Orpo selittivät toimintaa Venäjän rajallaOrpo: Tämä Trumpin ensitoimista särähti erityisesti – "Iso pettymys"
JäänmurtajatDonald TrumpPetteri OrpoYhdysvallatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jäänmurtajat
  • 13:22
    Donald Trump

    Stubb hieroi Trumpin kanssa diiliä liki vuoden

  • 11:02
    Pöllöraati

    Orpo Valkoisessa talossa hämmensi Pöllöraadin: "Niin epätavallista"

  • 08:19
    Kotimaa

    Ainutlaatuinen diili osoittaa Yhdysvaltojen hakevan Suomesta liittolaista: "Olemme hyvässä asennossa"

  • 08:08
    Telakkateollisuus

    Pääministeri Orpo: Suomalaista jäänmurtajaosaamista myydään vielä vuosikausia

  • 06:23
    Nobel

    Stubb voisi olla valmis antamaan Trumpille Nobelin rauhanpalkinnon