Rallin MM-sarja alkaa torstaina Ruotsin rallilla, joka ajetaan Hagforsin ympäristön nopeilla teillä lumisissa ja jäisissä olosuhteissa.
- Reitillä on oikein hyvät talviralliolosuhteet. Kun tiet on aurattu, eikä lingottu, teiden varteen on saatu vähän penkkaakin. Se ei ole kovaa, mutta penkkaa kuitenkin, Ford-kuski Jari-Matti Latvala kuvaa.
- Tiet on tallottu niin hyvin, että niiden pohjalla on jäätä. Fredriksberg on ainoa erikoiskoe, jonka pohjat eivät ole jäässä.
Jäiset tiet ovat etu monella tapaa: ne helpottavat vauhdinpitoa uusilla WRC-ajokeilla, joissa ei ole voimaa ja vääntöä aivan samaan tapaan kuin niiden edeltäjissä. Ja mitä vähemmän sora kaivautuu esiin, sitä paremmin renkaat kestävät.
- Renkaiden pitäisi säilyä nyt vähän parempana myös siksi, ettei autoissa ole niin paljon tehoa. Vaikka käyhän se renkaan päälle, jos erikoiskokeiden toisella ajokerralla ajouriin tulee paljon mursketta.
- Nyt olosuhteet ovat kaikille tasapuoliset. Se mikä huolestuttaa, on torstai-illaksi luvattu lumisade. Jos niitä lumia ei ehditä aurata ennen perjantain erikoiskokeita, sinne ei ole kiva mennä toisena autona tiellä.
(MTV3-STT)