Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Töölön ampuja yhä paossa – poliisi kertoo, mitä väijytyksestä nyt tiedetään

0:42Poliisilla oli operaatio Helsingin TöölössäTältä Töölössä näytti maanantai-iltana.
Julkaistu 02.10.2025 12:25
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Poliisi etsii edelleen kiivaasti Helsingin Töölön ampujaa. 

Töölön ampumatapauksesta epäilty ampui useita laukauksia kerrostalon rappukäytävässä maanantaina alkuillasta. Talo sijaitsee Mechelininkadun alkupäässä.

– Tutkinta käy erittäin kiivaana. Epäiltyä etsitään yhä, jutun tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Tuomas Lindholm Helsingin poliisilaitokselta kertoo.

Ampumisen uhri on vasta 16-vuotias poika, johon osui useita laukauksia. Poika ei kuitenkaan saanut hengenvaarallisia vammoja ja hän pääsi jo alkuviikosta pois sairaalasta.

Poikaa on puhutettu jo kerran ja tänään häntä on kuullaan uudestaan.

Poliisi ei kommentoi vielä mitenkään sitä, mikä uhrin ja epäillyn yhteys toisiinsa oli.

– Tässä vaiheessa kun epäiltyä ei ole vielä tavoitettu, en pysty sanomaan mitään siitä: Minkä ikäistä ihmistä etsitään, miten hän liittyy uhriin tai mikä teon mahdollinen motiivi on ollut.

Lindholm ei kerro edes sitä, tietääkö poliisi epäillyn henkilöllisyyden. Sitäkään ei toistaiseksi kommentoida, liittyykö ampuminen esimerkiksi huumeisiin tai jonkinlaisiin jengiyhteyksiin.

Lue myös: Poliisi sai vihjeitä Töölön ampujasta – 16-vuotiasta uhria kuulusteltu

Väijytys rappukäytävässä

16-vuotias uhri oli viettänyt maanantai-iltaa tuttavansa asunnossa Töölössä. Kun seurue tuli asunnosta ulos rappukäytävään, he tulivat yllätetyiksi rappukäytävässä, missä epäilty ampui uhria kohti useamman laukauksen. Tämän jälkeen epäilty pakeni paikalta juosten.

Epäilty oli pukeutunut tekohetkellä tummiin vaatteisiin ja ilmeisesti myös kasvomaskiin. Hän poistui tapahtumapaikalta Mechelininkatua pohjoiseen.

Lindholmin mukaan ampuminen ei ollut sattumanvaraista, vaan poliisin tämän hetkisen käsityksen mukaan kohteena oli nimenomaisesti kyseinen poika.

– Ampuminen alkoi rapussa ja jatkui oven läpi, kun uhri siirtyi asuntoon suojaan, Lindholm kertoi aiemmin MTV Uutisille.

Tapausta tutkitaan nimikkeellä tapon yritys. Rikosnimike voi kuitenkin vielä muuttua.

– Tekoon liittyy suunnitelmallisuutta, joten siinä rajoilla pyöritään, onko kyse tapon vai murhan yrityksestä, Lindholm sanoo nyt.

Epäillyn käyttämä ampuma-ase on myös kateissa. Poliisi ei osaa ottaa kantaa siihen, onko epäillystä vaaraa muille.

Lue myös: Ampuja tulitti 16-vuotiasta Töölössä ja pakeni – "Useampi laukaus osui uhriin"

Töölön ampuminen oli väijytys – ampuja yllätti uhrin rappukäytävässä

Lisää aiheesta:

Ampuja tulitti 16-vuotiasta Töölössä ja pakeni – "Useampi laukaus osui uhriin"Puotilan katuammuskelussa ei tähdätty poliisin mukaan sivullisiin: "Epäilty on ampunut kaksi laukausta käsiaseella uhrin vartaloon"Tämä kaikki Pernon "poikkeuksellisen kylmäverisestä" kaksoismurhasta tiedetään nyt – taustalla riita 20 euron bensarahastaMTV Uutiset koosti: Tämä kaikki Turun poikkeuksellisesta kaksoismurhasta nyt tiedetään – "Älä ammu enää, mä kuolen kuitenkin!"Pernon kaksoismurha: Mikä sai rikosrekisterittömän nuorukaisen ampumaan? MTV jututti naapureita ja poliisia, joka ei kerro, katuuko mies tekoaanKampin ampujaksi epäilty mies vangittiin – teon taustat kielivät poliisin mukaan uudenlaisesta rikollisuudesta Suomessa
AmpumatapauksetAmpuma-aseetVäkivaltarikoksetHelsinkiPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Ampumatapaukset
  • Eilen13:47
    Rikosepäilyt

    Poliisi sai vihjeitä Töölön ampujasta – 16-vuotiasta uhria päästy kuulemaan

  • ti17:40
    Ampuma-aseet

    Poliisi pyytää vihjeitä Töölön ampumisesta – epäillyllä ehkä kasvoillaan maski

  • ti15:59
    Ampuma-aseet

    Töölön ampuminen oli väijytys – ampuja yllätti uhrin rappukäytävässä

  • ti10:55
    Rikos

    Ampuja tulitti 16-vuotiasta Töölössä ja pakeni – "Useampi laukaus osui uhriin"

  • ma13:30
    Hovioikeus

    Hovioikeus hylkäsi räppäri Kerzan syytteet parkkihalliammuskelusta, toiselle miehelle vankeustuomio