Helsingin Puotilassa keskiviikkona tapahtuneessa henkirikoksessa on viitteitä suunnitelmallisuudesta, kertoo keskusrikospoliisi (KRP). Ampuminen tapahtui keskellä päivää yleisellä paikalla kadulla.
Tapauksen tutkinnanjohtaja Jussi Luoto keskusrikopoliisista kertoo MTV Uutisille, että poliisi sai useita ilmoituksia ampumisesta. Ilmoitukset tulivat hieman ennen iltapäiväkahta eilen keskiviikkona.
– Ilmoitusten mukaan paikalla oli ammuttu, paikalle lähetettiin sen johdosta useampi poliisipartio. Paikalla tavattiin epäilty tekijä ja uhri, Luoto kertoo.
Uhri on vuonna 1988 syntynyt mies. Hän menehtyi tapahtumapaikalla ampumavammoihin.
– Tämän hetken tietojen mukaan epäilty on ampunut kaksi laukausta käsiaseella uhrin vartaloon, Luoto kertoo.
Poliisi otti tapahtumapaikan lähistöltä kiinni vuonna 1968 syntyneen miehen, jota epäillään nyt murhasta.
Lue myös: Puotilan ampumisen tutkintavastuu siirtyy KRP:lle - MTV:n tietojen mukaan tapauksella epäillään olevan kytköksiä järjestäytyneeseen rikollisuuteen
Ampuminen tapahtui julkisella paikalla
Poliisin mukaan ampumiset yleisillä paikoilla ovat harvinaisia Suomessa. KRP:n mukaan Puotilan keskiviikkoisessa teossa ei ammuttu sivullisia päin.
– Tietenkin kun yleisellä paikalla ammutaan, ainahan siitä jonkinlaista vaaraa ja uhkaa aiheutuu ulkopuolisille. Tässä tapauksessa poliisilla ei kuitenkaan ole tiedossa, että sivullisiin olisi kohdistunut välitöntä vaaraa, Luoto sanoo.
– Eikä ole tiedossa sitäkään, että sivullisia kohti olisi ammuttu.
Poliisin tämän hetkisten tietojen mukaan ampumisessa oli kyse kahden miehen välisestä välienselvittelystä. Motiivia poliisi ei toistaiseksi kommentoi.
– Tutkinta on vasta alkuvaiheissa, joten motiivia tässä selvitellään.
Epäillyn kiinniotto tapahtui poliisin mukaan rauhallisesti. Poliisi on tehnyt kuulusteluja, mutta epäiltyä ei ole päästy vielä kuulemaan.
– Kuulusteluja on tässä vaiheessa tehty, mutta esimerkiksi epäiltyä ei ole päästy kuulemaan. En lähde sen tarkemmin avaamaan näiden kuulustelujen sisältöä, Luoto kertoo.

