Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Todt valotti Massan bensasekoilua

Jean Todt, kuva: Mark Thompson/Getty Images
Jean Todt, kuva: Mark Thompson/Getty ImagesGetty
Julkaistu 08.08.2007 12:18(Päivitetty 08.08.2007 12:19)

Ferrarin tallipäällikkö Jean Todt on joutunut selittelemään tallin virhettä, joka pilasi Felipe Massan kisaviikonlopun Unkarin GP:ssä. Brasilialaiskuski joutui ratkaisevalle aika-ajokierrokselleen kylmentyneillä renkailla, koska aikaa oli mennyt hukkaan Massan jouduttua pysäyttämään autonsa varikkosuoralle tankkaussekaannuksen takia.

Massa karsiutui aika-ajon kolmannelta osiolta, jäi 14. ruutuun eikä pystynyt kilpailussa parantamaan sijoitustaan kuin yhdellä pykälällä. Todtin mukaan Ferrari joutui aika-ajon toisella osiolla uuden tilanteen eteen, koska Massa oli epäonnistunut ensimmäisellä nopealla kierroksellaan.

- Aika-ajon kakkososiolla Ferrarit ovat aina radalla pienellä bensamäärällä. Felipe teki ensimmäisellä kierroksellaan virheen auton aliohjattua viimeisessä sektorissa. Tajusimme, että aika ei riittäisi pääsyyn kolmannelle osiolle. Emme ole tottuneet vastaavaan tilanteeseen tällä kaudella.

- Vaihdettuamme hänelle renkaat huomasimme, että autoon ei ollut tankattu polttoainetta. Meille tapahtui yksinkertaisesti virhe. Auton tuominen takaisin tankattavaksi vei aikaa, renkaiden lämpötila laski ja luultavasti myös Felipen paineet kasvoivat, Todt jatkoi.

- Nyt on helppo sanoa, mitä meidän olisi pitänyt tehdä: vaihtaa hänelle uudet, lämmitetyt renkaat, mutta emme tehneet työtä parhaalla mahdollisella tavalla ja saimme maksaa kovan hinnan siitä, Todt päätti.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

McLaren perui Unkarin GP:n valituksenMcLaren unohti törmäystestin - selvisi sakoillaCoulthard ilmaisi Ferrarin salaliittoteorianMcLarenin valitus käsitellään syyskuussaMcLaren: Hamilton ei haistatellut DennisilleMcLaren valitti Unkarin pistemenetyksestään
Unkari 2007

Tuoreimmat aiheesta

Unkari 2007
  • 18.09.200713:32
    Unkari 2007

    McLaren perui Unkarin GP:n valituksen

  • 06.09.200720:33
    Unkari 2007

    McLaren unohti törmäystestin - selvisi sakoilla

  • 16.11.200719:19
    Unkari 2007

    Coulthard ilmaisi Ferrarin salaliittoteorian

  • 17.08.200717:07
    Unkari 2007

    McLarenin valitus käsitellään syyskuussa

  • 09.08.200719:48
    Unkari 2007

    McLaren: Hamilton ei haistatellut Dennisille