Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tilin vahvistaminen ei onnistunut asentovaatimuksen vuoksi – Jenny kypsyi Tinderin asiakaspalveluun

0:48Nämä miestyypit jokainen sinkku tapaa ainakin kerran – moneenko olet törmännyt?Miehen kuvassa ovat vatsalihakset, mutta ei päätä? Nämä miestyypit jokainen sinkku tapaa Tinderissä ainakin kerran!
Julkaistu 08.02.2021 19:01

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Jenny Cavallero päätti luopua deittisovellus Tinderin käytöstä saatuaan asiakaspalvelusta omasta mielestään tökerön vastauksen ongelmaansa.

Jenny Cavallero on päättänyt luopua deittisovellus Tinderin käytöstä. Twitterissä nainen selitti mittansa tulleen täyteen, kun hän yritti vahvistaa henkilöllisyytensä Tinderissä.

Lue myös: Auri, 27, nousi otsikoihin siivottuaan tunteja deittikumppanin kotia – nyt ikuisen porttikiellon Tinderiin saanut siivouskuningatar paljastaa, miten kävi rakkaudessa!

Jenny ei kyennyt ottamaan vaadittuja kuvia

Tinderissä on joissain maissa jo käytössä valokuvan vahvistus -toiminto, joka on tapa vahvistaa oma henkilöllisyys sovelluksessa. Toiminto näyttää kuvausasentoja, jotka käyttäjän täytyy kopioida selfieissään. Tämän jälkeen käyttäjä lähettää kuvat Tinderille tarkistettavaksi.

Jenny kertoi Metro-lehdelle halunneensa ottaa ominaisuuden käyttöön turvallisuustekijöiden vuoksi: vahvistus varmistaa, että profiilin takana todella on se henkilö, josta profiili kertoo.

Lue myös: Tuskallisen näköinen yksityiskohta somevaikuttajan bikinikuvassa hämmentää – "Ainoa kuumalla hiekalla seisomista kivuliaampi asia"

"Se vaatii, että poseeraa kämmenet suorina..."

Muun muassa kirjailijana ja koomikkona työskentelevällä Jennyllä on vamma, joka aiheutti ongelmia prosessissa.

– Otin tänään yhteyttä Tinderin tukeen, koska en voinut vahvistaa profiiliani, sillä heidän kuvaprosessinsa on ableistinen (se vaatii, että poseeraa kämmenet suorina kasvojen ympärillä, asennossa, jota käteni eivät salli), Jenny kuvaili tapahtunutta Twitterissä.

Ableismilla tarkoitetaan vammattomuuden pitämistä normina ja itsestään selvänä. Tässä tapauksessa se tarkoittaa, että Tinder olettaa jokaisen käyttäjänsä pystyvän ottamaan vaadittuja kuvia vaadituissa asennoissa.

Jenny kertoi tapauksesta Twitterissä. Jos julkaisu ei näy, katso se täällä. 

"Kuukausien mittaisen odottamisen jälkeen minulle kerrottiin, ettei prosessia voi muuttaa"

Jennyn mukaan hänellä on Tinderissä vain omakuvia, ja siksi onkin outoa, että sovellus hylkäsi hänen ottamansa selfiet vain käsien asennon vuoksi – kasvothan ovat kuvissa samat.

– Liitin [tukipyyntöön] mukaan esimerkkikuvan, jota yritin käyttää vahvistusprosessissa. Systeemi vaikutti käyttävän tekoälyä vahvistaakseen tai hylätäkseen kuvia, joten kuvani tarvitsi ihmissilmää, Jenny kuvaili.

– Selitin ongelmani tukipyynnössä, ja kuukausien mittaisen odottamisen jälkeen minulle kerrottiin, ettei prosessia voi muuttaa, eikä profiiliani voi vahvistaa käsin. Miksi lisätä turvaominaisuus, joka sulkee pois ihmiset, joilla on tietynlaisia vammoja? Mekin [vammaiset] ansaitsemme turvallisuutta.

Lue myös: Tinderin suosituin mies antaa ykkösvinkkinsä osumien saamiseen – ulkonäöstä ei ole iloa, jos tämä asia ei ole kunnossa

"Se vaikutti valmiilta vastaukselta, jossa ei otettu huomioon varsinaista ongelmaani"

Jennyn mukaan Tinderin asiakaspalvelu pahoitteli pitkää viivettä vastausajassa ja kertoi, ettei prosessia voi mitenkään muokata. Jennyä myös kehotettiin "noudattamaan sovelluksen ohjeita, jotta tili voidaan vahvistaa".

– Se vaikutti valmiilta vastaukselta, jossa ei otettu huomioon varsinaista ongelmaani, vaikka selvästi kerroin, että kyseessä on vammaisuuteen liittyvä ongelma.

Vahvistusprosessissa vaadittuja kuvia. Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

Lue myös: Kontiolahden kunta keksi uniikin idean: Viekottelee nyt uusia asukkaita Tinderissä

Tinder pahoitteli – kertoi selvittävänsä tapaukset

Jennyn mukaan vahvistusprosesseja pitäisikin olla useampia siltä varalta, ettei käyttäjä kykene ottamaan vaadittuja kuvia. 

Tinderilta kerrottiin Metrolle, että se yrittää jatkuvasti parantaa sovelluksen käyttäjäkokemusta.

– On ikävää kuulla, että jollakulla on ollut vaikea kokemus kuvien vahvistamisen kanssa, ja uskomme, että vahvistamisen pitäisi olla mahdollisimman hyvin tarjolla kaikille. Olemme yhteydessä kaikkiin, jotka ovat ottaneet yhteyttä tämän kokemuksen pohjalta, ja teemme yhteistyötä voidaksemme vahvistaa heidän tilinsä.

Lue myös: Playboy-malli väittää olevansa liian kaunis deittisovellukseen – ylläpito poisti otoksia: "Ne olivat ihan normaaleja kuvia"

Lue lisää lifestyle-aiheista!

Lähteet: Twitter.com/jennycavallero, Tinder.com, Metro.co.uk, Blog.hamk.fi

Lisää aiheesta:

Näillä kuvilla 50-vuotias motoristi huijasi somekansaa – japanilaismies haki huomiota esiintymällä nuorena naisenaCarterin, 21, deittisovellus suljettiin, kun Tinder-nainen epäili huijariksi tämän kuvan takia: "En anna sinun huijata ketään toista"Firma jakoi hakijan bikinikuvan "varoittavana esimerkkinä" työnhausta: "Pyysin heitä poistamaan kuvan kolme kertaa"Samat pilvet seurasivat kaikkialle – matkabloggaaja myöntää nolon kuvanmuokkauksen: “En ole tehnyt mitään väärää”Miehen törkeä vaatimuslista Tinderissä hämmästyttää – somessa täystyrmäys: "Miksi hänellä on housut nilkoissa?"Mies uhkasi oikeustoimilla kuvansa väärinkäytöstä – totuus paljastui hulvattomaksi: "Hipsterit näyttävät niin samanlaisilta, etteivät he erota edes itseään toisistaan"
TinderSosiaalinen mediaVammaisetSeksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Tinder
  • 4.10.19:08
    Treffit

    Tämä deittailun uusi trendi rapauttaa sinkkujen luottamusta

  • 24.8.06:29
    Rakkaus

    Kun henkilö kertoi "nettirakkaastaan", yksityisetsivä Jussin hälytyskellot alkoivat soida

  • 13.8.09:01
    Rakkaus

    Tapasitteko deittisovelluksessa? Voi olla huono juttu

  • 8.7.19:30
    Sovellukset

    Nettideittaajaa vaanii jatkuva "karkkikauppaefekti" – näin toimivat Tinderin suomalaiset haastajat

  • 9.6.20:07
    Seksi ja parisuhde

    Tinder kokeilee pituusfiltteriä