Yksityisetsivän apua kysytään myös rakkaushuijareiden etsimiseen. Usein kauniita sanoja ja lupauksia antanut "rakas" on ollut vain kuvitelmaa.
Jussi on jo oppinut, että keikalla eteen voi tulla mitä tahansa.
Jussi työskentelee Etsiväpalvelu Controlissa. Hänen nimensä ei ole oikeasti Jussi – anonyymius on ammatissa tärkeää.
Yksityisetsivää työllistävät esimerkiksi pettämisepäilyt. Työ paljastaa, että ihmisiä todella on moneen lähtöön. Nykyisin työtä teettävät 40–50-vuotiaat naiset. Kun lapset ovat kasvaneet, maailman meno alkaa houkuttaa.
– Ennen tuolla huitelivat miehet, mutta nykyisin se tuntuu menneen nurin päin, eli miehet soittavat naisen perään. Niitä tulee yllättävän paljon. Nythän kaikenlaiset Tinderit ja treffisivustot ovat olemassa, ja sieltä tulee myös kaikenlaisia huijauksia, joissa pyydellään sitä ja tätä. Ihmiset menevät lankaan, Jussi kuvaa.
Lue lisää: Yksityisetsivä Jussi narauttaa pettäjiä: "Miehellä oli täysin uusi perhe, jonka kanssa hän meni kaupassa käsi kädessä"
"Lentokapteenit" ja "liikemiehet" huijaavat netissä
Toisinaan langenneet pyytävät apua löytääkseen nettirakkaansa, joka on kadonnut kuin tuhka tuuleen. Usein koko henkilö on ollut vain kuvitelmaa.
