Semifinaalin taustabändissä soittaa musiikin ammattilaisten kärkikaarti: Liekki-yhtyeen kosketinsoittaja Okke Komulainen, rumpali Anssi Nykänen ja basisti Harri Rantanen. Orkesteria johtaa kitaristi Varre Vartiainen ja taustalaulusta vastaa Hanna-Riikka Siitonen.
Idols-semifinaaleissa on luvassa mielenkiintoinen uudistus. Sähkökitaroita ja taustanauhoja ei kuulla lainkaan. Tällä kertaa kappaleet soivat akustisina.
Semifinaalien bändissä nähdään kovatasoisten muusikkojen joukko. Pianistina nähdään ensimmäistä kertaa Liekki yhtyeen kosketinsoittaja Okke Komulainen. Hän on ehtinyt tehdä töitä niin Nylon Beatissa, Bomfunk MC’ssä kuin Leningrad Cowboysissakin. Nyt ovat vuorossa idolit.
– Keskiviikkona aloitettiin ja alkufiilis on erittäin positiivinen. Solistit ovat olleet huikean hyviä. Tämä lupaa hyvää tulevaa kolmen viikon puristusta ajatellen! Komulainen hehkuttaa.
Tunnelmallisia livevetoja
– Tällä kertaa olemme piirun verran enemmän unplugged kuin viime kaudella, valottaa semifinaalien akustista orkesteria johtava kitaristi Varre Vartiainen.
Tunnelmalliset Unplugged-esitykset tuovat vaihtelua niin katsojille kuin kilpailijoillekin. Luvassa on monia mielenkiintoisia ja yllättäviäkin livevetoja.
– Kaikista biiseistä on ruuvattu rullaavat akustiset versiot, Vartiainen lupaa.
Akustinen vaikea laji laulajalle
Varre Vartiainen huomauttaa, että akustisen taustaorkesterin kanssa kilpailijat joutuvat olemaan enemmän omillaan.
– Bändiin ei pysty tukeutumaan samalla tavalla. Se on aika paljastava tilanne, niin hyvässä kuin pahassakin. On yksi vaikeimmista lajeista olla laulaja akustisen taustabändin kanssa, miettii Vartiainen.
– Unplugged-bändissä solistit ovat pääosassa. Tämä on säestämistä isolla ässällä! Komulainen komppaa.
Bändissä kovia nimiä
Unplugged-orkesterista löytyy akustinen kitara, flyygelipiano, perkussiot ja akustinen basso. Bändi ja laulajat ottivat ensituntumaa toisiinsa semifinaalien aattona.
– Kundit ovat vetäneet tosi hyvin. Pääsimme katettuun pöytään bändin kanssa, koska kaverit ovat levyttäneet jo biisit ja kappaleet ovat heille tuttuja, Vartiainen kertoo.
Semifinaaleja varten koottu orkesteri on tehnyt tahoillaan töitä monien eri suomalaisartistien kanssa, mutta Idols on useimmille heistä uusi tuttavuus. Akustista bassoa soittava Harri Rantanen ja rumpali Anssi Nykänen odottavat innolla semifinaaleja.
– Mukavaa tehdä työtä näin hyvien kaverien kanssa, Nykänen kehuu bändiä. – Ja on oikein hauska nähdä, että solistit osaavat todella laulaa!
Teksti: Laura Kokko/MTV3