Suomessa todetuissa uusien virusmuunnosten aiheuttamissa koronavirustartunnoissa ei ole merkittävää jatkoleviämisen riskiä, kertoi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Taneli Puumalainen.
Ylilääkäri Taneli Puumalainen kertoi asiasta THL:n ja sosiaali- ja terveysministeriön (STM) koronatilannekatsauksessa.
Suomessa havaitut koronavirusmuunnokset on todettu Puumalaisen mukaan kolmella suomalaisella. He ovat saapuneet Suomeen 18.–19. joulukuuta, jolloin heiltä otettiin koronavirusnäytteet.
Puumalaisen mukaan tartunnan saaneet ovat karanteenissa ja heidän lähipiiri on myös koronatestattu.
THL, sosiaali- ja terveysministeriö (STM) sekä hallinnonalat pohtivat Britannian lentokieltojen mahdollista jatkoa tämän viikon aikana.
Britanniasta Suomeen tuleva matkustajalentoliikenne on keskeytetty 4. tammikuuta asti. Liikenne- ja viestintävirasto Traficom keskeytti lennot 20. joulukuuta THL:n suosituksesta.
Rokotteet tehoavat virusmuunnokseen
Helsingin yliopiston professori Olli Vapalahden mukaan havaittujen koronavirusmuunnosten ei pitäisi vaikuttaa koronarokotteiden toimivuuteen. Lisätutkimuksia kuitenkin tehdään.
