Suomen EM-kisavastustajista toinen, Slovenia, tunnetaan melkoisena urheilumaana erityisesti kokoonsa nähden. Maan lentopallomaajoukkue on kuin kuva koko maan urheilusta: tasainen materiaaliltaan, huikeita lahjakkuuksia ja sitkeä viimeiseen asti.
Toukokuun MM-karsinnoissa Slovenia voitti helposti oman lohkonsa kotikentällä Ljubljanassa edeten vuodenvaihteen 3. kierrokselle. Slovenia hävisi turnauksessa vain yhden erän, Israelille. Unkari ja Moldova kaatuivat puhtaasti.
Kesällä joukkue ei poikkeuksellisesti ollut mukana edes Euroopan liigassa. 2011 maa oli siellä kolmas, mutta on muuten loistanut poissaolollaan kesän liigoista (Maailmanliiga, Euroopan liiga)
Slovenian Suomi kohtasi viime EM-kisoissa Wienissä neljännesvälierissä, jonka Suomi voitti tiukan viisieräisen vääntämisen jälkeen 3-2. Tuolloin pahin kanto Suomen kaskessa oli nyt hakkurin paikasta kovasti kamppaileva Alen Sket 23 pisteen saaliillaan. Suomen sankariksi päätöserässä nousi keskitorjuja Jukka Lehtonen.
EM-kisoissa Slovenia on nyt Suomen tapaa neljättä kertaa perättäin. Sijoitukset edelliskerroilla ovat olleet 16:s, 15:s, ja 9:s.
Kautta aikain Suomi ja Slovenia ovat kohdanneet yhdeksän kertaa: Suomi on voittanut otteluista seitsemän ja Slovenia kaksi.
Kova hakkuripari Gasparini-Sket
Suomen päävalmentaja Tuomas Sammelvuo nostaa slovenialaisista pienen mietinnän jälkeen esille Tine Urnautin. 25-vuotias yleispelaaja tuli Sammelvuolle paremminkin tutuksi 2011-12, kun kaksikko pelasi San Giustinossa. Sammelvuo kuvailee Urnautia erinomaiseksi hyökkääjäksi, mutta hihapelissä on vielä hiottavaa.
Urnaut pelasi Italiassa jo 2009-10 Piacenzassa ja palasi maahan Kedzierzyn-Kozlessa vietetyn Puolan vuoden jälleen. Viime kausi meni 201-senttiseltä Urnautilta Vibo Valentiassa yli 13 pisteen keskiarvolla.
Passarina Slovenialla on 27-vuotias Dejan Vincic, joka siirtyy yhden Puolan kauden jälkeen tulevaksi kaudeksi Turkkiin Maliye Milli Piyangon riveihin.
