Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Suomalaiset janoavat mitalisadetta Milanosta – Iivo Niskasen tilanteesta syntyi eripura: "Ei ole näyttänyt siltä"

0:35Toimittajalegenda: Näin monta mitalia suomalaiset voittavat talviolympialaisissaKatso video: Näin monta mitalia toimittajalegenda Jari Porttila povaa suomalaisille talviolympialaisissa
Julkaistu 05.02.2026 21:12
Toimittajan kuva
Pauliina Ainasoja

pauliina.ainasoja@mtv.fi

Milano–Cortinan talviolympialaiset alkavat ja suomalaisyleisö janoaa jälleen mitaleita, mutta kuinka monta on realistista tavoitella? MTV Urheilun haastattelussa toimittajalegenda Jari Porttila ja uutispäällikkö Matti Nyrhinen päätyvät arvioissaan eri lukemiin Asian ytimessä -ohjelmassa.

Olympiakomitean virallinen tavoite on voittaa kuusi mitalia Milano-Cortinan talviolympialaisissa. Toimittajalegenda Jari Porttilalla on kokemusta 13:sta olympialaisista ja hänen mukaan kuuden mitalin tavoite ei ole vain toiveajattelua.

– Kyllä minun mielestäni olympiakomitean virallinen tavoite, kuusi, on ihan realistinen. Itse pistäisin siihen vielä yksi päälle, että seitsemän mitalia tulee.

MTV Urheilun uutispäällikkö Matti Nyrhinen sen sijaan suhtautuu tavoitteeseen varovaisemmin.

– Ehkä vähän alaspäin - siihen kuuteen kyllä tarvitaan aikamoisia onnistumisia, että semmoinen 3–4 sanotaan neljä.

Iivo Niskanen ja Jasmi Joensuu keihäänkärkinä hiihdossa

Maastohiihto on perinteisesti ollut Suomen vahvin talviolympialaji, ja katseet kohdistuvat jälleen Iivo Niskaseen. Niskanen tavoittelee historiallista neljättä peräkkäistä olympiakultaa 50 kilometrin matkalla.

– Iivo Niskanen hakee nyt neljättä perättäistä olympiakultaa. Siihen ei kukaan suomalainen ole pystynyt olympiahistoriassa, Porttila muistuttaa.

Lue myös: Nimet tiskiin – tässä Suomen hiihtonaiset olympia-avaukseen

Alkukauden esitykset eivät kuitenkaan ole tehneet Niskasesta yksiselitteistä suosikkia.

– Kyllä taistelee ilman muuta mitalista, jopa kultamitalista, Porttila lisää.

1:32Kysyimme suomalaisilta, kuinka monta mitalia suomalaiset voittavat talviolympialaisissaKatso myös: Näin monta mitalia suomalaiset odottavat talviolympialaisista

Nyrhinen korostaa, että Niskasen todellinen vire selviää vasta kisojen ratkaisuhetkillä.

– Tähän mennessä ei ole välttämättä näyttänyt ihan siltä, että hän siinä kunnossa olisi, mutta sitten taas toisaalta hän on painottanut sitä, että aikataulussa ollaan.

Naisten puolella mitalitoivoiksi nousevat erityisesti Jasmi Joensuu ja Johanna Matintalo. Joensuun sprinttikunto on herättänyt luottamusta, vaikka epävarmuuttakin on.

– Jos kaikki osuu kohdalle sprintissä niin voi ottaa mitalin. Tiedä minkä värisen, Porttila sanoo.

Matintalon osalta viimeinen maailmancupin startti antoi vahvoja viitteitä kunnosta.

– Viimeinen maailmancupin kilpailu näytti sen, että hänellä on kyllä kaikki kunnossa, Porttila sanoo.

"Suomalaisten salainen ase"

Pitkillä matkoilla Suomella on Porttilan mukaan käytössään merkittävä etu. Hän sanoo, että suomalaisilla on käytössään erityinen suksenpohjaratkaisu, joka voi ratkaista paljon vaikeissa olosuhteissa.

– Suomalaisillahan on semmoinen salainen ase tuolle 50 kilometrin hiihdolle.

Lue myös: Vilma Nissistä kohtaan hyökättiin rajusti – "Te tämän olette kehittäneet"

Kyse on Suomessa kehitetystä suksen pohjakäsittelystä, joka toimii erityisesti märässä ja haastavassa kelissä.

– Silloin ei tarvita pitovoiteita ja ne voiteethan kuluvat näissä ääriolosuhteissa. Tällä on jopa minuuttien hyöty, Porttila kertoo.

Ratkaisu on hänen mukaansa vain Suomen joukkueen käytössä, vaikka muut maat ovat yrittäneet saada sitä haltuunsa.

Ampumahiihdossa jopa useampi mitali

Ampumahiihdossa odotukset kohdistuvat vahvasti Suvi Minkkiseen, jonka kausi on ollut tasaisen vahva. Sekä Porttila että Nyrhinen odottavat juuri ampumahiihdon tarjoavan Suomelle ehkä varmimmat yksilökohtaiset mitalisaumat.

– Kyllähän Suvi Minkkinen on ollut niin hyvässä kunnossa, että ihmetellä täytyy, jos hän jää ilman mitalia näissä kisoissa, Porttila sanoo.

Lue myös: Naisleijonat noroviruksen kourissa – nyt tuli ratkaisu

– Jos yksilöurheilijoita ajatellaan, niin suurimmat odotukset ainakin henkilökohtaisesti kohdistuu nimenomaan Minkkiseen, Nyrhinen sanoo.

Porttila uskoo Minkkisen voivan tuoda jopa useamman mitalin.

– Kyllä uskon, että Minkkinen tuo sieltä 1–2 mitalia.

Katso koko Asian ytimessä -jakso MTV Katsomossa!

Asian ytimessä promo

Asian ytimessä hakee vastauksia uutismaailman kysymyksiin maanantaista torstaihin kello 19.30 suorana MTV Katsomossa. 

Päivän polttaviin puheenaiheisiin vastauksia ovat hakemassa MTV Uutisten uutisankkurit Maija Lehmusvirta, Kirsi Alm-Siira ja Jan Andersson.

Asian ytimessäUrheiluMilano-Cortina 2026Iivo NiskanenMaastohiihtoAmpumahiihto
Toimittajan kuva
Pauliina Ainasoja
MTV Uutiset

Pauliina Ainasoja on MTV Uutisten toimittaja. Hän työskentelee pääosin some-tiimissä, eli hänen sisältöjään näkee TikTokissa ja Instagramissa sekä MTV Uutisten verkossa ja Asian ytimessä.doc -dokumenteissa. Häntä kiinnostavat yhteiskunnalliset, arjen talous- ja eläinaiheet. Juttuvinkit ovat tervetulleita sähköpostitse.

Lisää aiheesta:

Suomen nuoren tähden päälaji giljotiinissa – olympiadebyytti eri reittiä: "Nyt on kriittisiä hetkiä"Kiistanalainen olympiavalinta – Isometsä kummastelee: "Onko tässä nyt signaalia siihen?"Hiihtoniilot: Yksi suomalaishiihtäjä katosi olympiakaavailuista – "Näin sekaisin tämä suomalainen hiihtopakka tällä hetkellä on"Maastohiihdon olympiavalinnoissa erikoinen soppa – sivuun jääneen suomalaishiihtäjän osakkeet vain nousseetKrista Pärmäkosken tilanne tuo Suomelle viestiongelman – Jari Isometsältä synkkä ennusteSuomen menestyslajia uhkaa KOK:n leikkuri – "Olisihan se karmea isku"

Tuoreimmat aiheesta

Asian ytimessä
  • 17:14
    Milano-Cortina 2026

    Asian ytimessä kello 19.30: Montako mitalia suomalaiset tuovat Milano-Cortinasta?

  • Eilen21:59
    Alexander Stubb

    Tässä ovat politiikan tutkijan kolme pointtia Alexander Stubbin puheesta – Trumpin nimeä ei mainittu

  • Eilen17:07
    Politiikka

    Asian ytimessä kello 19.30: Millaisena presidenttinä Alexander Stubb nähdään?

  • Eilen15:44
    Politiikka

    Ben Zyskowicz jättää eduskunnan: "Pitää ymmärtää tehdä tilaa nuoremmille"

  • ti17:32
    Politiikka

    Toisella tuli "ämpäri täyteen", toisella ei koskaan – Hanna Kosonen ja Ben Zyskowicz suorassa lähetyksessä kello 19.30