Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kiitteli MTV3:n puheenjohtajatenttisarjan avauksessa Suomen päätöstä olla osallistumatta Libyan operaatioon.
- Minusta tässä Suomen ulkopolitiikan linja on ollut hyvä. Suomea ei pidä viedä sotiin, Soini linjasi.
Soinin mukaan Suomi voi osallistua operaatioon myöhemmin rauhankumppanina ja YK:n mandaatilla.
- Kun tulee mahdollisen humanitaarisen avun ja rauhanturvaamisen vuoro, niin se on hyvä asia. Tässä suhteessa Ahtisaari, hallitus ja Halonen ovat olleet hyvällä asialla.
Soini ei yhdy puolustusvoimain entisen komentajan Gustaf Hägglundin arvioon siitä, että vaalien läheisyys halvaannutti Suomen osallistumisen operaatioon. Soini on kuitenkin sitä mieltä, että sillä on ollut pieni osuus asiaan.
Soini arveli tentissä, että kokoomuksella olisi ollut halua osallistua operaatioon.
- Kokoomuksella tuntuu tuo kypärän leukaremmi olevan hyvin tiukalla, että minusta tuntuu, että heillä haluja olisi ollut. Jos sinne joku olisi ollut menossa, niin kyllä se olisi ollut hyppykenkä eli kokoomus, Soini veisteli.
SDP:n vaateet ihmetyttävät Soinia
Soini otti tentissä kantaa myös suunnitteilla oleviin EU:n vakausrahastoihin. Soinin mukaan SDP:n vaateet pysyvän vakausrahaston sijoittajavastuusta ovat omituisia. Hän pelkää, etteivät sijoittajat enää sijoita riskialttiisiin velkapapereihin.
- Kun näyttää siltä, että valtioilla on ensisijainen oikeus ja sijoittajilla vasta toissijainen oikeus saada rahaa takaisin, niin kuka siihen lähtee sijoittamaan, kun ei ole ensimmäisenä päältä saamassa. Epäilen tätä järjestelmää erittäin vahvasti, Soini sanoi.
Soini vastustaa myös väliaikaista kriisirahastoa ja lupaa, että perussuomalaiset äänestää sitä vastaan.
- Suuressa valiokunnassa SDP, vasemmistoliitto, kristillisdemokraatit ja perussuomalaiset ovat ainakin toistaiseksi vastustaneet takauksia tähän väliaikaiseen rahoitusvakausvälineeseen. Johdonmukaisesti näin on tehty ja jos sieltä uusi pyyntö tulee, niin näin tullaan myös tekemään.
