Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SM-liigan surkimukseksi tuomittu Pelicans kyntää syvällä – johtoportaasta yllätyskommentti

5:53Liigaviikko linjasi Kärppien syöksykierteen pelilliset taustat: ”Eniten ahdingossa”Liigaviikko ruoti Kärppien ja Pelicansin kohtaamisen: "Kovat on paikat".
Julkaistu 07.10.2025 14:51
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Lahden Pelicans on vajonnut syvään monttuun jääkiekon SM-liigassa. Urheilujohtaja Janne Laukkanen vetoaa joukkueen pelaajalistan kapeuteen, eikä sanojensa mukaan pidä joukkueen tilannetta niin pahana kuin tilastot antaisivat ymmärtää.

Kauden kahdessa ensimmäisessä ottelussaan voitot kaapinut Pelicans on sittemmin hävinnyt kahdeksan yhdeksästä viime ottelustaan. Samalla joukkue on valunut SM-liigan sarjataulukossa sijalle 14 takanaan vain HIFK ja Ilves. 

Urheilujohtaja Janne Laukkanen ei sanojensa mukaan näe kuitenkaan tilannetta niin synkkänä kuin tilastot antaisivat aihetta ajatella.

– Joukkuessa on ollut vähän muutoksia. On ollut loukkaantumisia, nuorille pelaajille on annettu mahdollisuuksia. Sitä kautta on yritetty saada tätä asiaa käännettyä parempaan suuntaan, Laukkanen sanoo.

– Viime viikolla oli jo huomattavasti parempaa tekemistä. Koutsit tekivät hyvää duunia joukkueen kanssa. Parempaan suuntaan ollaan menossa. Oli kolmen pelin viikko, vähän kyykähti kolmanteen peliin. Muuten on ollut ihan raikasta ja sitkeää toimintaa.

Lue myös: SM-liigan sukellusvene surullisessa tilassa – Karri Kiveltä synkkä arvio: "Ei ole oikein mitään"

Pelicans haki viime keskiviikkona 3–2-jatkoaikavoiton Oulussa Kärpistä, hävisi perjantaina kotonaan KalPalle maalein 0–1 ja romahti lauantaina KooKoon vieraana, kun kouvolalaiset kairasivat 5–2-voiton.

KooKoo-ottelussa silmiinpistävää oli lahtelaisten hyökkäyspelin heikkous. Pelicans laukoi ensimmäisessä erässä kerran kohti KooKoon maalia. Lopulta laukauksia kertyi koko ottelussa 13. Sama trendi, laukausten vähäinen määrä, on seurannut Pelicansia pitkin alkukautta.

– Tietysti ainahan niitä pitäisi olla enemmän, ja siihen koko ajan töitä tehdään, että paikkoja saataisiin enemmän. Kyllä kokonaisuuden näkökulmasta laukauksia on vähän liian vähän.

Maaliodottamaa Pelicans on luonut SM-liigan kolmanneksi vähiten Jukurien ja Ässien jälkeen. Mikä hyökkäyspelaamisessa mättää?

– Ehkä varmaan se, että meillä on vähän kapea materiaali, eikä oikein pystytä kierrättämään pelaajia. Se aiheuttaa varmaan sen, että tietty kuormitus tietyille pelaajille tulee vähän liian äkkiä tässä vaiheessa kautta. Se varmaan vähän syö mahdollisuuksia päästä ampumapaikoille.

1.05617375

Uusia pelaajia jo tällä viikolla?

Pelicans on monen muun joukkueen tavoin kärsinyt alkukauden aikana pelaajien poissaoloista. Esimerkiksi viime kaudella mainion kauden hopeamitalisti SaiPan riveissä pelannut puolustaja Mikko Kousa ei ole pelannut kuukausi sitten käydyn kauden avausottelun jälkeen, hyökkääjä Joona Kumpulaa ei ole nähty vielä yhdessäkään ottelussa. Pitkään sivussa ovat olleet myös hyökkääjät Patrik Carlsson ja Aidan Dudas. KooKoo-ottelusta sivussa oli myös pirteästi kauden avannut Elias Vilén.

Carlssonin tilanne on mystinen. Hän pelasi kauden ainoan pelinsa 13. syyskuuta HIFK:ta vastaan, teki maalin ja katosi kokoonpanosta. Pelicans on ilmoittanut ruotsalaissentterin paluun olevan mallia day to day, eli päivä kerrallaan tarkkaillaan.

– Paluupäivä pitäisi olla ihan lähiviikkoina tai lähipäivinä, Laukkanen tyytyy sanomaan.

– Hän on todella käänteentekevä pelaaja. Jos katsotaan hänen avuja tuohon joukkueeseen, kyllä hän on iso tekijä siihen.

Lue myös: Seuralegenda huolissaan Ilveksen pelaajapolitiikasta – tähtikasvatti valitsi Tapparan: "Ajanhukkaa tarjota väkisin"

Viime kaudella Carlsson pelasi Pelicansin paidassa vain 15 ottelussa.

Laukkanen sanoo Pelicansin etsivän aktiivisesti vahvistusta riveihinsä.

– Kyllä me tässä koko ajan yritetään kartoittaa tilannetta. Heti, kun semmoinen mahdollinen, joka pystyy joukkuetta auttamaan, tullaan reagoimaan, hän sanoo.

–  Sen eteen töitä tehdään, että saataisiin tällä viikolla jonkinnäköistä siirtoa tuotua.

Täysin kapean kokoonpanon taakse Pelicansissa ei kuitenkaan voida mennä. MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi näki jo aiemmin Pelicansin tilanteen olevan "ehkä haastavin koko sarjassa".

– On ollut niin tyhjiä ne pelit. Vähän vipelletään joka suuntaan, mutta ne oleelliset asiat, jotka lätkässä ratkaisevat, siellä ei ole kyllä tapahtumia, Kivi linjasi.

Laukkanen on eri mieltä. Hän ei näe Pelicansin haasteita pelillisenä kysymyksenä.

– Ei se sekaisin ole. Vähän kapea rosterihan meillä on siinä. Se on varmaan se isompi asia kuin se, että peli olisi sekaisin. On paljon hyviä asioita.

– Jos lähdetään pilkkomaan peliä, niin puolustus toimii hyvin. Keskialueen ylitys, jos halutaan siihen mennä, niin tietyllä tavalla ollaan saatu siihenkin selkeyttä. Hyökkäyspäähän kun mennään, jos ei tarvitse kauheasti puolustaa, että riittää energiaa hyökätä, niin silloin yleensä paikkoja tulee.

Pelicans on kuitenkin myös päästetyissä maaleissa sarjan pohjilla. 34 päästettyä maalia 11 ottelussa on sarjan neljänneksi huonoin lukema.

– 11 peliä pelattu, niin se on vähän vaikea tässä vaiheessa sanoa. Varmaan maaleja ollaan päästetty, mutta pelillisesti ollaan pelattu ihan hyvää puolustuspeliä.

1.05633905

Kapaseen löytyy luottoa

Pelicansin kokoonpano meni kärjen osalta isosti uusiksi viime kauden jälkeen, kun ryhmään hankittiin muun muassa hyökkääjät Lukas Zetterberg, Christoffer Forsberg ja Alex Ciernik

Heistä ratkaisijan rooliin hankittu Zetterberg on toistaiseksi kerännyt tehot 2+2 ja taitavana ja hyökkäyspotentiaalisen pelaajana mainostettu Ciernik 1+2. Puolustustaidostaan tunnettu kahden suunnan sentteri Forsberg on pakkaspörssissä lukemalla -3 joukkueen heikoimpien joukossa. Tilastollisesti kelvollisesti on onnistunut koeajalla oleva hyökkääjä Lucas Edmonds, jonka lukemat ovat 2+6 ja -1.

Oletko ollut tyytyväinen heihin, ovatko he olleet odotetunlaisia?

– Täytyy antaa heille rauha tottua pelijärjestelmiin ja organisaation toimintatapoihin, Laukkanen kiertää.

– VIelä olen luottavainen, että homma saadaan käännettyä tavalla tai toisella.

Lue myös: Seuralegenda huolissaan Ilveksen pelaajapolitiikasta – tähtikasvatti valitsi Tapparan: "Ajanhukkaa tarjota väkisin"

Oletko ollut tyytyväinen päävalmentaja Sami Kapasen toimintaan?

– Kyllä.

Laukkanen ei halua arvioida, kuinka pitkään hänellä riittä luottamusta siihen, että homma saadaan käännettyä.

– En tuohon lähtisi vielä tässä vaiheessa kautta. Kyllä me tehdään täällä nyt vain töitä sen eteen, että saadaan kaikki jätkät samalle sivulle, Laukkanen sanoo.

– Sanoin jo aikaisemmin sen, että on paljon uusia pelaajia. Heillä kestää aikansa tottua tähän rytmiin, pelijärjestelmään. Pitää olla tässä ihan rauhallinen ja tehdä kovasti töitä. Yleensöä, kun tehdään ne pienet asiat oikein, sillä yleensä saadaan myös onnistumisia.

Lisää aiheesta:

Karri Kiveltä kova vertaus – tämä Liiga-seura hämmästyttää toiminnallaan: "Oikein osuu silmiin"Raimo Helminen palautti SaiPan uskottavuuden – Karri Kiveltä upea lausunto: "Se on 'Raipen' salaisuus"Muutoksen keskellä oleva Pelicans kasvattaa pelaajabudjettiaan – urheilupomo avaa haasteita: "Vaatii ison määrän töitä"Kärpät-pomo latoo pöytään painavan muistutuksen seurojen NHL-huippulupauksista – yhdelle avautumassa jatkoa OulussaSM-liiga-joukkueen hirvittävä tilasto ei jätä sijaa selittelylle – asiantuntijan syyttävä sormi löysi kohteensa: "Eletään suden hetkiä"Ässien alkukausi on ollut karmea, luotto säilyy silti päävalmentajaan: "Valmentajat ovat tehneet ihan hyvää duunia"
LiigaPelicansJääkiekkoUrheilu
HIFK:ta vastaan maalin iskenyttä Patrik Carlssonia ei ole näkynyt Pelicansin kokoonpanossa sitten syyskuun 13. päivän.Tomi Natri /All Over Press
Sami Kapanen tuli Pelicansin peräsimeen kesken viime kauden.Tomi Natri /All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 13:52
    CHL

    Lukko sai huippu-uutisia!

  • 11:02
    Kärpät

    Kärpät kotiutti kolmen SM-kullan hyökkääjän

  • 10:12
    Ilves

    Seuralegenda huolissaan Ilveksen pelaajapolitiikasta – tähtikasvatti valitsi Tapparan: "Ajanhukkaa tarjota väkisin"

  • 07:55
    HIFK

    Pitääkö HIFK:n kohdalla vain hyväksyä raaka totuus? Asiantuntija hiljenee: "Niin..."

  • Eilen20:18
    Kärpät

    Kärpille ei huippuvahvistusta Pohjois-Amerikasta – suomalaistaiturin tilanne selvillä