Suomen jääkiekkojoukkueen päävalmentajan Doug Sheddenin pokeri piti ottelun jälkeen toimittajien kyselytuokiossa, vaikka vaikeimman kautta herunut Norja-voitto herättää kiperiä kysymyksiä.
MM-turnauksen alussa kireänä esiintynyt Shedden vaikutti Norja-pelin jälkeen yllättävän levolliselta. Näin siitä huolimatta, että Leijonien pelitempo putosi Saksa-ottelusta aika lailla.
- Jokainen ottelu ei aina ole huippupeli. Pelaajamme eivät yltäneet nyt parhaimpaansa. Norja taisteli hyvin, Shedden sanoi.
- Ensimmäinen erä oli joukkueeltamme vielä hyvää peliä, hän täsmensi.
Suomen pelaajien liikkuminen kapeassa 60 x 26 metrin kaukalossa näytti laiskanpulskealta.
- Yksi selitys nihkeään peliin voisi olla se, että osalla pelaajistamme on ollut pitkä tauko pelaamisesta. He olivat turnauksen toisessa ottelussa yksinkertaisesti väsyneitä, Shedden mietti.
Päävalmentaja kuuli Saku Koivun liittymisestä Leijoniin ennen Norja-peliä Suomen alkulämmittelyn aikana.
- Jari Kurri kertoi uutisen minulle.
Sheddenin leppeyteen saattoi olla syynä juuri tieto Saku Koivun myönteisestä asenteesta pelata MM-turnauksessa.
- Sakulla on kaikkea, mitä joukkueemme tarvitsee. Hän tuo johtajuutta, on loistava hyökkäyspelissä, tappaa jäähyjä. Koko paketti on erinomainen.
Tappiosta huolimatta Norjan suuri sankari oli 30 laukausta torjunut maalivahti Pål Grotnes. Petri Vehanen puuttui peliin 19 kertaa.
- Norjan maalivahti pudotteli kiekkoja, mutta hoiti tehtävänsä hyvin, Shedden arvioi.
(MTV3-STT)
Saku ja Mikko Koivu ehkä samaan ketjuun
Mikko Koivu: Sakun kanssa tulee hauskaa
Peltonen: Jokaiseen Leijonajoukkueeseen tarvitaan Saku Koivu