Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seura: Kehitysvammaisia lapsia ja nuoria on eristetty ja ylilääkitty Etevan yksiköissä – ulkoilukin karsittu minimiin

Avi katsoi, että lääkeannostusta nostettiin liian nopeasti, mikä johti hengenvaaralliseen neuroleptioireyhtymään.
Avi katsoi, että lääkeannostusta nostettiin liian nopeasti, mikä johti hengenvaaralliseen neuroleptioireyhtymään.Mikko Lieri / All Over Press
Julkaistu 14.02.2023 20:08

MTV UUTISET – STT

Kehitysvammaisia lapsia ja nuoria on eristetty pelkällä patjalla varustettuihin huoneisiin, heidän sosiaalisia kontaktejaan rajoitettu, ulkoilu karsittu minimiin ja heitä on ylilääkitty Etevan yksiköissä Lahdessa ja Keravalla, kertoo Seura-lehti.

Eteva oli kuntien omistama vammaispalvelujen tuottaja. Sen toiminta sulautettiin vuoden alussa osaksi hyvinvointialueita.

Seuran jutussa käydään läpi neljän lapsen ja nuoren tapauksia, joista kolmen huoneessa oli vain patja. Heistä yhden äiti kertoo lehdelle, että kehitysvammastaan huolimatta liikunnallisesti ketterä lapsi päästettiin Etevalla ulos vain 5–10 minuutiksi päivässä talutushihnassa.

Kaikki jutussa esiintyvät lapset ja nuoret olivat aloittaneet hoitojakson osittain siksi, että lääkitystä voitaisiin vähentää. Jokaisen kohdalla lääkitystä kuitenkin lisättiin, Seura kertoo.

Lue myös: Opettajat kiusaavat lapsia yhtä usein kuin lapset kiusaavat toisiaan - "systeemin totaalinen epäonnistuminen"

Lehti kertoo myös, että kaikkien jutussa mainittujen lasten ja nuorten käytösongelmat ovat lieventyneet, kun he ovat päässeet yksiköihin, joissa he saavat osallistua ulkoiluun ja yhteiseen toimintaan. Myös lääkkeiden määrää on vähennetty.

Kahden nuoren kohtelusta valitettiin Etelä-Suomen aluehallintovirastoon (avi). Seuran näkemän avin päätöksen mukaan nuoren huoneeseen eristäminen sekä kotilomien ja yhteydenpidon rajoittaminen koronaepidemian aikana oli osin lainvastaista. Toisen nuoren kohdalla avi katsoi, että lääkeannostusta nostettiin liian nopeasti, mikä johti hengenvaaralliseen neuroleptioireyhtymään.

Lisää aiheesta:

Tuomas Korkeamäki on ollut viisi vuotta jumissa väliaikaisella osastolla: "Et koskaan täysin tiedä, mitä lapsellesi tapahtuu"Joka kolmas tyttö kertoi tulleensa raiskatuksi karkumatkallaan – sijoitetut lapset karkaavat tuhansia kertoja vuodessaTämä paikka on monen psyykkisesti sairaan lapsen ja nuoren viimeinen toivo – MTV vieraili alaikäisten osastolla NiuvanniemessäValidian työntekijät ja ex-päälliköt kertovat MTV:lle vaikeavammaisten kohtelusta ja avin vedättämisestä: "Valehtelin silmät päästäni ja tarjosin avin tädeille pullakahvit"Tamponikielto, halaamiskielto ja pukeutumisrajoituksia – hollolalaisessa nuorisokodissa paljastui nöyryyttäviä käytäntöjäLasten kaltoinkohtelusta syytetty lastensuojeluyksikkö määrätty keskeyttämään toimintansa
YhteiskuntaLääkkeetKehitysvammaTerveys ja hyvinvointiLahtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yhteiskunta
  • 13:17
    Jere Karalahti

    Uutta tietoa Jere Karalahden rikosepäilystä: Hankki levitystarkoituksessa merkittävän määrän huumeita

  • 11:48
    Henkirikokset

    Poliisi vaatii kahta miestä vangittavaksi – kahta uhria ammuttiin haulikolla Konalassa

  • 10:37
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi naiseen suojatiellä – poliisi etsii kuljettajaa

  • 09:51
    Työttömyys

    Akava Works: Suomen talous kehittyy selvästi odotettua heikommin – reaalipalkat romahtivat

  • 08:49
    Kalajoki

    Kolme nuorta hukkui Kalajoella, pelastustoiminnasta löytyi puutteita