Samuel Purola, 19, pääsi mittaamaan tasoaan hurjassa seurassa, kun Paavo Nurmi Gamesin 100 metrin juoksua tähdittivät muun muassa Yhdysvaltain Justin Gatlin ja Mike Rodgers. Suomalaislupaus jäi finaalissa viimeiseksi eli kahdeksanneksi, mutta kokee kropassaan piilevän paukkuja vähintään 10,2-alkuisiin aikoihin.
LUE MYÖS: Suomen uusi keihässensaatio tykitti itsevarmaa MM-puhetta – lähetti terveiset Tero Pitkämäelle ja Antti Ruuskaselle
Ulkokautensa avannut Purola juoksi finaalia (10,50) nopeammin alkuerässä (10,43), jossa hän koki myös olleensa terävämpi.
– Se juoksu kulki ihan hyvin, mutta nukahdin vähän telineissä. Se juoksu olisi voinut olla lähempänä 10.30:ntä. Finaali meni sen sijaan hyytyneillä jaloilla. Siinä ei saanut mitään irti, Purola niputti.
– Vähän taisivat jalat kylmettyä välissä.
Purola kertoo treenikauden sujuneen häneltä paremmin kuin koskaan. Hänen ennätysaikansa 100 metrillä on toistaiseksi kahden vuoden takaa 10,31.
– Olen ollut ennätyskunnossa koko kevään.
Odotuksissa ovat 10,2-alkuiset juoksut.

