Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsissa jo yli sata koronakuolemaa – pääministeri pitää Tukholman eristämistä mahdollisena mutta "ei ajankohtaisena"

6:02Suomessa ihmisten liikkumista rajattiin uudellamaalla, onko samanlaisia päätöksiä luvassa myös Ruotsissa?"Ruotsissa ajatellaan, että määrääminen ei toimi"MTV Uutisten Ruotsin-kirjeenvaihtaja Jukka Lehto raportoi Ruotsin koronatilanteesta toissapäivänä.
Julkaistu 28.03.2020 16:53

MTV UUTISET – STT

Ruotsissa koronavirukseen kuolleiden määrä on noussut yli sadan, kertovat maan kansanterveysviranomaiset. Uusia tartuntoja kerrottiin lauantaina olevan 400. Yhteensä tartunnan saaneita on lähes 3 500. Heistä 239 oli tehohoidossa.

Vajaa puolet todetuista tapauksista on löydetty Tukholmasta.

Pääministeri Stefan Löfven sanoi TV4:n haastattelussa, että Suomen mallin seuraaminen ja pääkaupungin eristäminen ei ole nyt ajankohtaista. Sitä ei voi kuitenkaan sulkea pois, jos tilanne vaatii.

Lue myös: Ruotsiin saa yhä tulla EU:sta vapaasti – osa ruotsalaisista ihmettelee hallituksen sallivaa linjaa, joka on täysin eri kuin Suomen

– Tukholma on niin tiiviisti kytköksissä Uppsalan ja Södertäljen kanssa, että sellaista määräystä olisi erittäin vaikeaa valvoa. Mutta emme sulje pois mitään vaihtoehtoja ja saatamme joutua tilanteeseen, jossa niin täytyy toimia, Löfven sanoi.

Myös muut maantieteelliset rajoitustoimet ovat Löfvenin mukaan mahdollisia.

Lue myös: MTV seuraa koronan leviämistä maailmalla: Luvut synkkenevät – 600 000 saanut tartunnan, yli 28 000 kuollut

Ruotsissa rajoituksia on pantu toimeen vähemmän kuin naapurimaissa. Löfven ilmoitti perjantaina, että sunnuntaista lähtien sallitaan enintään 50 henkilön kokoontumiset aiemman 500:n sijaan.

Määräykset eivät koske esimerkiksi ravintoloita ja kuntosaleja, jotka pysyvät edelle auki samoin kuin koulut. 50 hengen rajalla halutaan lisäksi mahdollistaa esimerkiksi urheiluharjoitukset.

Lue myös: Ruotsalaisperheen suuri suru – kaksi koronakuolemaa saman perheen sisällä: Ann-Kristine Karlsson ei päässyt ajoissa hoitoon, kuoli 58-vuotiaana

Lisää aiheesta:

Ruotsi sulki ensimmäistä kertaa rajansa pandemian aikana – toimenpide on tarpeellinen, vaikka pahin on ehkä jo tapahtunut: "Ennenkuulumatonta"Ruotsin Tegnell selitti tv-haastattelussa maansa pahaa tautitilannetta, teki vertauksen Suomeen: "Epätavallinen maa koronan suhteen"Ruotsissa perjantain jälkeen yli 17 000 uutta koronatartuntaa – virukseen liittyviä kuolemia lähes sata: "Tästä selviäminen vaatii aikaa"Kova koronakuri astui voimaan Ruotsissa – yli kahdeksan hengen julkiset kokoontumiset kiellettyKevään löyhistä toimista tunnettu Ruotsi valitsi nyt tiukan koronalinjan – kaikki yli kahdeksan henkilön kokoontumiset kielletään kuukaudeksi: Kyse ei vain suosituksestaTanskassa suljetaan kaikki julkiset koulut ja päiväkodit koronaviruksen takia – Ruotsissa kaikki julkiset kokoontumiset, kuten urheilukilpailut, kielletään
KoronavirusRuotsiTukholmaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä