Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsissa perjantain jälkeen yli 17 000 uutta koronatartuntaa – virukseen liittyviä kuolemia lähes sata: "Tästä selviäminen vaatii aikaa"

6:01Ruotsi ryhtyy kovempiin toimiin koronaa vastaanKatso video: Ruotsi ryhtyy kovempiin toimiin koronaa vastaan.
Julkaistu 24.11.2020 15:43(Päivitetty 24.11.2020 16:05)

MTV UUTISET – STT

Ruotsissa on raportoitu perjantain jälkeen 17 265 uutta koronavirustartuntaa, kansanterveysviranomainen kertoo. Uusia koronavirukseen liittyviä kuolemia maassa on 94.

Tautitapaukset ovat olleet Ruotsissa viime viikkoina jyrkässä kasvussa. Yhteensä tartuntoja on 10 miljoonan ihmisen maassa yli 225 000 ja kuolleita 6 500.

Valtionepidemiologi Anders Tegnell luonnehti tilannetta vakavaksi.

– Meillä on hyvin monia tapauksia nyt viikoittain. Lähes kaikki alueet ovat nyt kovalla koetuksella, Tegnell sanoi.

Ruotsissa koronatartunnoista ja tautiin liittyvistä kuolemista raportoidaan tiistaista perjantaihin, jolloin viikonlopun ja alkuviikon tilastot kasautuvat tiistaille.

Lue myös: Kova koronakuri astui voimaan Ruotsissa – yli kahdeksan hengen julkiset kokoontumiset kielletty

Ruotsissa tuli tänään voimaan kielto, joka rajoittaa kokoontumiset ja tilaisuudet maksimissaan kahdeksaan ihmiseen. Kielto perustuu järjestyslakiin eikä ole luonteeltaan suositus tai ohje.

Koulut ja ravintolat pysyvät auki, mutta kuhunkin ravintolapöytään saa ottaa korkeintaan kahdeksan asiakasta.

Kokoontumisrajoituksessa on myös muutamia poikkeuksia. Uskonnollisiin tapahtumiin, esimerkiksi hautajaisiin, saa yhä osallistua korkeintaan 20 henkeä.

Yleisötapahtumia voi yhä järjestää korkeintaan 300 ihmiselle, jos jokaiselle osallistujalle on määritetyin turvavälein sijoitettu istuin ja tapahtumassa muutoinkin huolehditaan terveysturvallisuudesta.

"Peru, luovu, lykkää"

Ruotsin pääministeri Stefan Löfven totesi sunnuntaina pitämässään tv-puheessa virustilanteen olevan hyvin vaikea ja että kaikkien on tehtävä osuutensa vähentämällä kontakteja ja tekemällä mahdollisuuksien mukaan etätöitä.

– Kaikki se, mitä haluaisit tehdä, mutta joka ei ole välttämätöntä: peru, luovu, lykkää. Tästä selviäminen vaatii aikaa. Siihen asti tämä on uusi normi koko Ruotsille, Löfven sanoi.

– Se mitä me maana teemme väärin nyt, aiheuttaa meille kärsimystä myöhemmin. Se, minkä teemme oikein, on meille iloksi myöhemmin, pääministeri jatkoi.

Juttua täydennetty kauttaaltaan 24.11.2020 klo 16.05.

Lisää aiheesta:

Hyytävät lukemat länsinaapurista: Ruotsin koronakuolemien määrä nousi lähes 9 000:eenRuotsin Tegnell selitti tv-haastattelussa maansa pahaa tautitilannetta, teki vertauksen Suomeen: "Epätavallinen maa koronan suhteen"Kova koronakuri astui voimaan Ruotsissa – yli kahdeksan hengen julkiset kokoontumiset kiellettyRuotsin koronakriisi syvenee: Viikonloppuna yli 60 kuoli, 15 000 uutta tartuntaa, sairaalassa lähes 1500 – "Kehitys ollut nopea ja kielteinen"Ruotsin pääministeri Stefan Löfven sanoo, ettei maa ollut valmis kohtaamaan koronakriisiä: "Voimme tehdä johtopäätöksiä oppiaksemme"Tanskassa suljetaan kaikki julkiset koulut ja päiväkodit koronaviruksen takia – Ruotsissa kaikki julkiset kokoontumiset, kuten urheilukilpailut, kielletään
KoronavirusRuotsiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella