Euroopan keskuspankin pääjohtaja Christine Lagarde sanoo MTV Uutisten haastattelussa, että Suomen on kyettävä muuttamaan taloutensa suuntaa.
Suomi on rikkonut EU:n finanssipoliittisia sääntöjä niin pitkään ja niin selvästi, että seurauksena voi olla joutuminen niin sanotulle EU:n tarkkailuluokalle eli liiallisen alijäämän menettelyyn.
Siinä Suomen talouspäätöksiä alkaisi ohjata Euroopan komissio muun muassa Euroopan keskuspankin tukemana.
EKP:n pääjohtajan Christine Lagarden mukaan jo tarkkailuluokan uhan pitäisi ohjata Suomi ja muut sääntörikkurit takaisin ruotuun.
– Se on signaali, että asioiden on muututtava. Yhteinen kuri on Euroopan vahvuus. Meidän on noudatettava ja kunnioitettava omia sääntöjämme, Lagarde painottaa.
1:56Katso tästä tv-juttumme Lagarden haastattelusta.
Pätevätkö vanhat säännöt?
Voi perustellusti kysyä, miten päteviä säännöt ovat, kun niitä rikkovat räikeästi monet muutkin jäsenmaat kuin Suomi.
– Sääntöjen täytyy päteä, kun pyrimme yhteiseen päämäärään. Vahvuutemme perustuu niihin, Lagarde sanoo.
Suomen julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen huitelee yli 80 prosentissa ja on nousemassa 90 prosenttiin vuosikymmenen lopulla. EU:ssa sovittu viiteraja on 60 prosenttia.
