Ruotsin jengiväkivaltaisuuksien taustalla ovat maahanmuuttajaryhmät, arvioi MTV Uutisten skandinavian avustaja Kari Lumikero maanantaiaamun Huomenta Suomessa.
– Sitähän haluttiin vähän peitellä aikaisemmin, mutta tämä on totuus.
Lumikero kertoo, että ongelma-alueilla tiiviisti ja hyvin pienissä asunnoissa asuvilla perheillä on tapana pitää lapset kotona lakisääteiseen esikouluun asti, jolloin he eivät kouluun mennessä osaa joko ollenkaan tai hyvin vähän ruotsin kieltä.
– Siitä seuraa tämä syrjäytymistä ja tiettyä katkeruutta, mitä kautta moniin kymmeniin lähiöihin rakentuu rinnakkainen yhteiskunta.
Lumikero arvioi, että tätä kautta ajaudutaan ensin koulun ja sen jälkeen työmarkkinoiden ulkopuolelle, jolloin vaihtoehdot alkavat olla vähissä.
Lue myös: Suomi ja Ruotsi vilkuilevat Tanskan suuntaan jengirikollisuuden torjunnassa – "tarkastusvyöhyke" laajentaisi poliisin toimivaltaa
– Sitten tämä ikään kuin kannustin siitä, että he voivat viimeinkin saada vähän käyttörahaa ja rikastua ja tulla jollain tavalla kunnioitetuksi, niin se tapahtuu näiden jengien kautta.
