Helsingin poliisi ja Keskusrikospoliisi kertoivat tällä viikolla paljastaneensa Suomeen rantautuneen laajan kansainvälisen huumausaineiden levitysorganisaation. Poliisi onnistui takavarikoimaan yli 100 kiloa huumausaineita, 230 000 huumaavaa tablettia ja yli 200 000 euroa käteistä rahaa.
Rikoskokonaisuuteen on osallistunut ryhmiä, jotka ovat järjestelleet huumausaineiden kuljetusta, järjestelleet huumeiden vastaanottamista, niiden päätymistä Suomeen ja aineiden varastointia ja levittämistä Suomessa. Yksi tärkeä osa verkoston toimintaa on ollut myös rahaliikenteen järjestäminen eteenpäin.
Rikospaikan Murharyhmän asiantuntijat eivät yllättyneet siitä, että rikollisverkostot pyrkivät Ruotsista myös Suomeen.
– Pahan siemen on kylvetty jo vuosia sitten. Ei ole mikään yllätys, että naapurimaasta tietyt laineet lyövät myös tänne, rikostarkastaja (evp.) Petri Rainiala sanoo.
– On ymmärrettävää, että nämä ilmiöt tulevat myös Suomeen, kun täältä haetaan lisää reviirejä, vaikutusvaltaa ja lisää asiakaskuntaa, asianajaja Kari Eriksson toteaa.
– Suuresta maailmasta kaikki paha saapuu tänne Suomeen vähän pienempimuotoisena ja vähän myöhemmin. Meille on tullut huumeet, järjestäytynyt rikollisuus, kouluampumiset, terrorismi, kunniaväkivalta ja nyt katujengit, Helsingin poliisin murharyhmän entinen päällikkö Kari Tolvanen luettelee.
